Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C
  Orhan Birgit'in haberi fotomontaj çıktı

  Orhan Birgit'in haberi fotomontaj çıktı

  Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit inanilmaz bir fotomontaj skandalına imza attı.
  • 14.09.2012 - 17:52

  Orhan Birgit in haberi fotomontaj çıktı #1

  Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit'in Hatay'da yaptığı incelemeler sonrasında basın toplantısında ortaya attığı "ambulansla silah taşınıyor" iddiası dün gece CNN Türk'te canlı yayın krizine neden oldu.

  SURİYE'YE AMBULANSLARLA SİLAH TAŞINIYOR

  Birgit geçtiğimiz günlerde Hatay'ı ziyaret etmiş ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmüştü. Ardından yaptığı basın toplantısında cep telefonuyla çekilmiş bazı fotoğraflar göstermiş ve "Elimizde Türk Sağlık Bakanlığı'na ait ambulansla Özgür Suriye Ordusu'na silah taşındığını gösteren fotoğraf var. " demişti.

  VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

  ADALET BAKANI CANLI YAYINDA YALANLADI FOTOĞRAFLAR FOTOMONTAJ ÇIKTI

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün gece CNN Türk'te Enver Aysever'in konuğu oldu ve , Hatay'da incelemelerde bulunan basın konseyi üyelerinin kanıt olarak sundukları fotoğrafa sert tepki gösterdi:  

  Orhan Birgit in haberi fotomontaj çıktı #2"Acımasız bir dezenformasyon (bilgi çarpıtma) var. Basın konseyi üyelerinin Hatay’la ilgili dile getirdiği konuşmalar var. Olayla hiç alakasıolmayan absürt bir fotoğraf, ambulans içinde silahlar, havan topları, iple bağlanmış tabanca, mayın bağlanmış ambulansın tavanında sallanarak avize gibi gidiyor. Böyle bir silah taşıma yöntemi biliyor musunuz? Bunlar ya kurgulanmış ya da fotomontajdır.”

  BİRGİT "PROGRAMI TERKEDERİM" DEDİ

  CNN Türk'te Bakan Ergin'in konuk olduğu Aykırı Sorular programından sonra Orhan Birgit de Şirin Payzın'ın moderatörlüğünü üstlendiği Ne Oluyor? programına katıldı. Payzın, Basın Konseyi Başkanı olan konuğuna Bakan Ergin'in iddialar ile ilgili söylediklerini aktardı ve konuyla ilgili cevap hakkını kullanmasını sağladı. "Fotomontaj olup olmadığı beni ilgilendirmiyor" diyen Birgit ardından "böyle yaparsanız ben devam etmem" diyerek herkesi programı terketmekle tehdit etti.

  Şirin Payzın: Sayın Orhan Birgit'i eleştirdi Bakan Sadullah Ergin. Sayın Orhan Birgit bizimle birlikte. Bu eleştirilere yanıt verecek.

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin: Bir basın konseyi başkanının böyle bir asparagasa dayanarak Hatay'da ambulanslarla suriye'ye silah taşınıyor demesi sorumsuzluk örneğidir.

  Şirin Payzın: Orhan Bey, cevabınız... Orhan Birgit: Cevabım şu, sayın bakan Antakyalı. Hatay'da yaşıyor. Doğma büyüme oralı. Siyasi hayatı da mensup olduğu partinin kurallarına göre 3. devreyi doldurduğu için noktalanıyor. Kendisi için ben gittiğimde Antakya'da yeni dönemde belediye başkanı olmasından söz ediliyordu. Bilmiyorum. Ben kendisine saygı duyan birisiyim. Adalet Bakanı olarak uygulamalarını beğenmiyorum. Ben sorumsuz olarak gitmedim oraya. 1 Eylül Dünya Barış Günü, Antakya'da bir grup insan hakları Aktivisti'nin yapmaya çalıştığı bir toplantı vardı. O toplantıya marjinal bir grup müdahale etti. Bunlar Esad yanlısı bir grup. Orada provake edici pankartlar göstermişler. Hatay valisi de bütün toplantıları bu olaya dayanarak yasakladı. Olağanüstü hal yok, bakanlar kurulu kararı yok. Ama Valinin kararını ben Basın Konseyi olarak savunduğumuz, silahsız ve saldırısız toplantı ve ifade özgürlüğünü savunan bir görüş içinde bazı Basın Konseyi üyeleriyle birlikte kalktık gittik. Kendi paramızla gittik, kendi paramızla kaldık. 3 gün içinde Antakya'da ne kadar sivil toplum kuruluşu varsa, gazeteciler cemiyetinden insan hakları derneğine hepsini ziyaret ettik ve onlardan aldığımız bilgileri de bir basın açıklaması ile paylaştık. Paylaşam konsey adına olmadı. Deneyimi ve birikimi olan bir gazeteci ve eski siyasetçi olarak herkesin kendi görüşünü açıklayacağını anlattım. Silah taşıma meselesinden de bahsettim. Bunun üzerinde duruyorum. Bunlar var. Ama bizim cep telefonlarımıza gönderilmiş olan, Facebook'ta da dolaşıyor bu. Fotomontaj olduğu gerçekten belli olan ve Sayın Bakanın da gösterdiği görüntünün sahibi ben değilim. Bana da gelmiş. Bunlardan bahsettim ben. Bunlar döndü dolaştı o kamyonetin içinde kaldı. Böyle basit değil bu. Bana CHP Hatay Milletvekili sayın Edipoğlu'nun söylediğine göre bir traktör bir trafik kazası yapıyor. Bir kamyonet ile çarpışıyor ve silahlar görünüyor. Bu fotoğraf benim dediğim olayın fotoğrafı mıdır bilmem. Benim iddiam bu. Bir gazeteci olarak ülkemde hukukun, huzurun yürümesi için üzerime düşeni kalkıp yapmaya çalışıyorum bu yaşıma rağmen. Bunun sorumsuzluk olmadığını da sayın Bakan'a hatırlatmak isterim. Provokasyon yapmam.

  Şirin Payzın: Bu fotoğrafları sizin telefonunuza yolluyorlar. Ama sivil toplum örgütleri de aynı şeyi mi anlatıyor.

  Orhan Birgit: Başka fotoğraflar da var. Libyalı doktorların mücahitleri tedavi ettiğine dair fotoğraflar da var. Tek olay bu değil ki...

  Şirin Payzın: Bu konulara girelim ama önce Fehim Taştekin, senin yorumunu almak isterim. Bu fotomontaj mı değil mi tartışması bir yana.

  Orhan Birgit: Ona girmeyelim. Onu yaparsanız ben devam etmem...

  Şirin Payzın: Neye pardon?

  Orhan Birgit: Fotomontaj olup olmadığı işi beni ilgilendirmiyor.

  Şirin Payzın: Biz fotomontajı konuşmuyoruz başka bir şeyi konuşuyoruz.

  GÖKMEN KARADAĞ: ORHAN BİRGİT CİDDİ BİR GAZETECİLİK HATASI YAPTI

  Basın Konseyi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve TV 8 İcra Kurulu üyesi Dr. Gökmen Karadağ da Orhan Birgit'in ciddi bir gazetecilik hatası yaptığını söyledi.

  ÇIPLAK GÖZLE BİLE ŞÜPHE DUYULACAK BİR FOTOĞRAFTI

  Konsey Başkanı Orhan Birgit kamuoyunun dikkatini hak eden birçok iddiayı gündeme getirdi, ama 'Bize maalesef devletin sağlık ambulansları içerisinde silah taşındığını gösteren fotoğraflar verildi' diyerek gösterdiği fotoğraf çıplak gözle bile şüphe duyulacak bir fotoğraftı. Nitekim kendisi de daha sonra bu fotoğrafın fotomontaj olduğunu açıkça beyan etti.

  KONU GEÇİŞTİRİLİRSE YÜKSEK İSTİŞARE ÜYELİĞİMİ GÖZDEN GEÇİRMEM GEREKECEK

  Basın Konseyi Yüksek İstişare Kurulu’nun ve Sayın Başkan’ın bu konuyla ilgili önümüzdeki süreçte nasıl bir tavır takınacağı önem taşımaktadır. Bildiğim gazetecilik doğruları karşısında kayıtsız kalınması ya da konunun geçiştirilmesi durumunda Yüksek İstişare Kurulu üyeliğimi gözden geçirmem kaçınılmaz olacaktır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir