Euro
10.8248
-0.24%
Dolar
9.2971
-0.36%
Altın
528.88
-0.18%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
595.696
4.09%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Ertuğrul Özkök'ten Syriza ve Gezi gençliği yazısı

  Ertuğrul Özkök de tıpkı Gezi medyası gibi Yunanistan'da esen sol rüzgarın Türkiye'de esmesini isteyen gazetecilerden biri oldu..
  • 28.01.2015 - 11:01
  Ertuğrul Özkök'ten Syriza ve Gezi gençliği yazısı

  Ertuğrul Özkök ten Syriza ve Gezi gençliği yazısı #1

  Yunanistan'da seçimlerin yapılmasının ardından iktidara Radikal Sol olarak tanımlanabilecek Syriza partisi geldi. Koalisyonun en büyük ortağı olan Syriza ve onun lideri Çipras şu sıralar Türkiye'deki Gezi gençliği ve onların destekleyicisi medyanın gözbebeği durumunda..

  'YUNANİSTAN'DAKİ RÜZGAR TÜRKİYE'DE DE ESER' UMUDU

  Çipras'ın Yunanistan'da yarattığı rüzgarın Türkiye'de de birgün eseceği ve bu rüzgarın AK Parti ile Erdoğan'ı siyaset sahnesinden sileceği umuduyla medyanın önemli bir bölümü günlerdir yaygara yapıyor.

  Hürriyet'n pop sosyolog yazarı Ertuğrul Özkök de bu yaygaraya katılanlardan biri. Ona göre 68 kuşağının çıkaramadığı bir Türkiye liderini Gezi gençliği çıkaracak.

  İşte Özkök'ün Yunan Başbakan Çipras ve Türkiye'deki Gezi gençliği üzerine yazdığı kısa yazıdan bir bölüm:

  "TAM BİR GEZİ TİPİ SİYASETÇİ"

  Türk siyasi eliti yaşlandı. Türkiye'nin yükselen gençliğinin hafızasında ise taze bir Gezi hatırası var. AKP'nin yaydığı bu giderek daha ağırlaşan, grileşen, donuklaşan Türkiye manzarasını gören insanların komşudaki bu genç infilak karşısında heyecanlanması normal. Çipras tam bir Gezi tipi siyasetçi.

  "GEZİ'DEN YENİ LİDER ÇIKABİLİR"

  Türkiye'de bizim neslimiz, yani 68 kuşağı, gazeteci çıkardı, işadamı çıkardı, sanatçı çıkardı, siyasetçi de çıkardı.. Ama lider çıkaramadı. Şimdi insanların umudu şu: Gezi, belki Türkiye'nin özlediği yeni lideri çıkaracak..

  Yunanistan'ın yeni lideri Alexis Tsipras'ın yemin töreni

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir