Petrol
76.35
-1.06%
Euro
19.6794
0.47%
Dolar
18.6373
0.02%
Altın
1.071
0.06%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.372
2.33%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Penisiline sansür uygulandı

  Ceza korkusu yaşayan bir kanal, penisilin ilacının ilk 5 harfini bipleyerek yayınladı.
  • 04.09.2013 - 09:54
  Penisiline sansür uygulandı

  Penisiline sansür uygulandı #1

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) aldıkları para cezaları nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan televizyon kanalları yayınladıkları filmlerde otosansür uygulamaya başladı. Görevimiz Tehlike-2 filminde geçen "penisilin iğnesi" ifadesinin bile içerisinde "penis" geçtiği için biplenerek verilmesi izleyenlerin keyfini kaçırdı. Altyazılı bir filmde geçen "seks" ifadesinin "anlık zevk" olarak çevrilmesi de dikkat çekti.

  Argo olmayan ve toplumda kullanılan pek çok kelimeyi bile "ceza alırız" kaygısı ile sansürleyen televizyon kanalları "gay", "şarap", "cenabet", "lan", "tecavüz", "kokain" gibi kelimeleri "bip"leyerek verdi. RTÜK'ten kanallara böyle bir talep gitmediği belirtilirken üyeler şunları söyledi:

  'KENDİLERİNİ EMNİYETE ALIYORLAR'

  Taha Yücel (AK Parti): RTÜK'ün yayınlarda kullanılan kelimeler ya da sinema filmlerdeki kelimelerin sansürlenmesi konusunda televizyonlara yönelik bir talebi yok. Kanallar da kendilerini emniyete almak için kendi içlerinde bir RTÜK oluşturmuş durumda.

  'GAYRİRESMİ TALİMAT VAR'

  Ali Öztunç (CHP): RTÜK'ün şu kelimeyi kullanın bunu bu şekilde değiştirin gibi bir resmi talimatı yok. Ancak RTÜK verdiği kararlar ile kanallara gayri resmi bir talimatlandırma yapmış oluyor. Çünkü RTÜK, hiç beklenmedik kullanımı doğal olan kelimeler nedeni ile kanallara çoğu kez ceza kesmiş. Televizyonlar da kendince tedbir alıyor.


  Görüş Bildir