Petrol
96.51
0.07%
Euro
18.3016
0.02%
Dolar
17.9437
-0.03%
Altın
1.032
0.11%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
428.727
2.62%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  RTÜK M.U.C.K'a 400 bin lira ceza kesti - Tıkla İzle

  RTÜK, M.U.C.K adlı gençlik dizisini 'erotik' bularak, Show TV'ye 400 bin TL'lik ceza kesti.
  • 16.01.2012 - 09:09
  RTÜK M.U.C.K'a 400 bin lira ceza kesti - Tıkla İzle

  RTÜK M.U.C.K a 400 bin lira ceza kesti - Tıkla İzle #1

  RTÜK, ilgiyle izlenen Muhteşem Yüzyıl adlı dizisindeki intihar sahnesi nedeniyle de uyarı cezası verdi.

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kamuoyunda büyük ilgiyle izlenen diziler nedeniyle televizyonlara ceza yağdırdı. Dünya güzeli Azra Akın'ın da oynadığı M.U.C.K adlı gençlik dizisini "erotik" bulan RTÜK, dizinin yayınlandığı kanala yaklaşık 400 bin TL'lik ceza verdi.

  Dizinin fragmanı üzerinden hazırlanan RTÜK raporunda, cezanın gerekçesi şu çarpıcı ifadelerle anlatıldı: "Gençlerin sahneye çıkarak, 'Haydi liliyar' şarkısı eşliğinde bir dans gösterisi sundukları dans sırasında, arka sesin, 'müzik umutları, cesaret kanatlarıydı', 'yazıldığı gibi okunmayan dizi MUCUK çok yakında Show-Tv'de' dediği, fragmanda yayınlanan gençlerin dansının, erotik, müstehcenlik çağrıştıran figürlerden oluştuğunun görüldüğü, kızların sahneye şort, mayo, külotlu çorap, tayt gibi dans kostümleriyle çıktıkları, büyük ölçüde cinsel hareketlerin tasvir edildiği dansla şortlu kızın yerde yaptığı erotik hareket, kızla erkeğin karşılıklı gelerek yaptığı birbirlerine doğru sallanma hareketiyle, tüm grubun arka arkaya sıralanarak yaptığı ileri geri sallanma hareketinin en dikkat çekicisi olarak belirlendiği, söz konusu dansın çiftlerin erotik bakış ve duruşlarıyla son bulmuş olduğu, çocuk ve gençlerin ahlaki gelişimini zedeleyecek nitelikte olduğu düşünülen bu görüntülerin, uyarıcı sembol kullanılmaksızın ve 24.00'ten erken yayınlandığı belirlenmiştir."

  RTÜK, uzmanların hazırladığı bu rapor doğrultusunda ticari kuruma 391 bin 385 TL idari para cezası verilmesini kararlaştırırken, CHP ve MHP'li üyeler, bu karara karşı çıkarak muhalefet şerhi koydu.

  AZRA'NIN TÜRKÜSÜ..

  MUHTEŞEM YÜZYIL'A UYARI

  RTÜK, sevilen dizi Muhteşem Yüzyıl'a ise dizide bebeğini emzirirken uyuyan ve boğulmasına neden olan Hatice Sultan'ın banyoda bileklerini keserek intihar ettiği sahne nedeniyle "uyarı" cezası verdi.

  RTÜK'ün toplantısında dizinin Hatice Sultan'ın intiharının yayınlandığı bölümü ile gündüz saatlerinde verilen fragman sahneleri nedeniyle Muhteşem Yüzyıl dizisi için uyarı cezası verilip verilmeyeceği tartışma yarattı. RTÜK'ün raporunda, "Kanuni Sultan Süleyman'ın kardeşi Hatice Sultan'ın bebeğini emzirirken uyuyakalması, bunun ardından kendisini suçlayarak hamamda banyo yaparken gözünün meyve tabağının üzerine bıçağa ilişmesi, sonra bıçağı alıp bileklerini kesmesi, bileklerinden akan kanın küveti ve banyoyu kanlar içinde bırakmasına ilişkin görüntülerin çocukları ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği" belirtildi. Hazırlanan raporda diziyi yayınlayan kanala RTÜK Kanunu'nun 8. maddesinin 2. fıkrasına göre uyarı cezası verilmesi kararlaştırıldı. Yine CHP kontenjanından seçilen üye Süleyman Demirkan ile Hülya Alp karara karşı çıktı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir