Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.264
0.19%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  RTÜK'ten TRT'ye vibratör uyarısı geldi

  Mustafa Keser'in TRT Müzik'te söylediği 'Vibratör gibi adamım' sözleri TRT'nin başını ağrıttı.
  • 21.11.2013 - 14:32
  RTÜK'ten TRT'ye vibratör uyarısı geldi

  RTÜK ten TRT ye vibratör uyarısı geldi #1

  TRT Müzik'te 29 Haziran'da yayınlanan Müziğin Tutkusu programında Mustafa Keser'in 'vibratör gibi adamız' sözleri tartışma yaratmıştı. 

  ARINÇ'A YAZI GÖNDERİLECEK

  Konuyu ele alan Üst Kurul, uzman görüşüne rağmen TRT Müzik'e uyarı cezası verdi. RTÜK kanunu gereğince TRT diğer kanallardan farklı biçimde ceza alıyor. Üst Kurul TRT'yi, yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde ihlalin niteliğini açıkça belirterek uyarıyor. Yükümlülüğün gereğinin yerine getirilmesi ile ilgili Bakanlığa görüşünü bildiriyor. TRT ile ilgili vibratör uyarısı da Bülent Arınç'a bildirilecek.

  Konuyla ilgili hazırlanan uzman raporunda şöyle denilmişti:

  MASAJ ALETİ KASTEDİLMİŞ

  'Programa bağlanan seyirci, 'Allah razı olsun bütün yorgunluğumuzu alıyorsunuz' diyor. Sunucu Mustafa Keser de 'Allah razı olsun, gene bir şeyler yapıyoruz. Vibratör gibi adamız abi' diye karşılık veriyor. Vibratör sözü Türk Dil Kurumu sözlüğünden araştırılmış, Türkçe'de 'titreşim yaratan araç' anlamında kullanılıyor. İnternette masaj aleti olarak da belirtiliyor. Sunucunun, bu kelimeyi kullanırken titreşimli masaj aletini kastettiği açıkça ifade ediliyor.

  PROGRAMDA AÇIKLAMA YAPILMIŞ

  Kimi kavram ve ifadelerin argo biçiminde anlaşılabilmesine imkan verebilecek anlamlara sahip olması mümkün. Sunucu Mustafa Keser’in pragramda sarf etmiş olduğu kavramı hangi anlamda kullandığına dair açıklama yaptığı da görülüyor. Bu nedenle TRT Müzik logosuyla yayın yapan kuruluşun, söz konusu yayınının, kanun hükümlerini ihlal eder nitelikte olmadığı kanaatine varıldı.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir