Şamil Tayyar: The Cemaat ve Fenerbahçe Cumhuriyeti

Şamil Tayyar: The Cemaat ve Fenerbahçe Cumhuriyeti

Şike soruşturmasının başlamasıyla bir kısım Fenerbahçeliler arasında dillendirilen ve son olarak Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan ettiği maçın ardından ayyuka çıkan "Cemaat Fener'i ele geçirmeye çalışıyor" iddialarıyla ilgili bir yazı da Şamil Tayyar'dan geldi.

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Star gazetesindeki köşesinde, Aziz Yıldırım'ın mahkemedeki savunmalarına dikkat çekerken "Asil Fenerbahçe camiası, İşçi Partisi'nin arka bahçesi haline getiriliyor" tespitinde bulundu.

İşte Şamil Tayyar'ın o yazısı;

Bir Fenerbahçe taraftarı olarak kulübümün sportif faaliyetlerinden her zaman büyük mutluluk duymuşumdur. Başta çocuklarım olmak üzere yakınlarımın sarı lacivert renklere bağlanması için kimi zaman sınırları zorlamış, baskı uygulamışımdır.

Fenerbahçe'ye gönül verenler tıpkı diğer kulüp taraftarları gibi büyük bir camianın saygın üyeleridir. Meslekleri, hayata bakışları, siyasal tercihleri farklıdır, ama onları bir araya getiren ortak payda sarı lacivert aşkıdır.

"ORTADA CAMİA KALMAZ"

Bu kutsal aşka "su" katılmaz.

Eğer siz, taraftarı bir araya getiren ortak paydayı yakıp yıkarsanız, bir sosyal veya siyasal grubun arka bahçesi haline getirmeye çalışırsanız, kısacası pişmiş aşka su katarsanız, ortada "camia" kalmaz.

"SANKİ İŞÇİ PARTİSİ'NİN ARKA BAHÇESİ.."

Son olayları, yorumları, şike davasında Başkan Aziz Yıldırım'ın savunmalarını dikkatle izliyorum; milyonların gönlünde taht kurmuş asil Fenerbahçe sanki İşçi Partisi'nin arka bahçesi haline getirilmek isteniyormuş izlenimi ediniyorum.

Türkiye'nin her karış toprağına kök salmış bir futbol kulübünü, savcıların Ergenekon'la ilişkilendirdiği bir siyasal yapıya eklemleme çabası veya bu yönde oluşan algı izaha muhtaçtır.

"AZİZ YILDIRIM'IN SAVUNMALARINI OKUSUNLAR"

Böyle bir yorumu abartılı bulanlar, lütfen Aziz Yıldırım'ın savunmalarını dikkatle okusunlar; "kurtuluş mücadelesi, Şükrü Saraçoğlu methiyesi, son kale, Fenerbahçe Cumhuriyeti, Atatürkçü yol" retoriği içinde gerekli ipuçlarını bulacaklardır.

FENERBAHÇE CUMHURİYETİ VURGUSU

Aziz Başkan savunmasında bakın ne diyor: "Benim ve değerli yönetici arkadaşlarımın itham edilmesinin nedeni kanaatimce yüz yıldan bu yana Fenerbahçe'nin sürdürdüğü bu temiz, ülke sever ve Atatürkçü yoldan biz Fenerbahçelileri çevirme gayretinden başka bir şey değildir. Fenerbahçe Cumhuriyeti boşa söylenmiş sadece gazetelerin spor sayfalarında yer alan bir slogan değildir."

MAHKEME HEYETİNİ ATATÜRK DÜŞMANI GÖSTERİYOR

Yargıya intikal eden şike ve çete suçlaması karşısında yapılan bu açıklama, mefhumu muhalifinden hareketle yorumladığımızda, soruşturmayı yürüten polis ve savcılarla davaya bakan mahkeme heyetini "kirli, vatan haini, Atatürk düşmanı ve komplocu" olarak göstermektir.

Niyet böyle değilse de dışarıya yansıyan hava bu yönde...

Peki neden?

Devam ediyor Aziz Başkan: "Artık eminim bir grup Türk futbolunu, Fenerbahçe'yi ele geçirmeye çalışıyor." Başka bir ifadesinde Fenerbahçe'yi "Cumhuriyetin son kalesi" olarak nitelendirip cumhuriyet düşmanlarının bu son kaleyi yıkma gayreti içinde olduklarına dem vuruyor.

BİLDİK SÖYLEM

Bu betimleme, özellikle cumhuriyet mitingleri ve son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "tavan" yapan, çok alışık olduğumuz bir söylemdir.

ÇANKAYA SLOGANLARI

Çankaya için "düşmek üzere olan son kale" diyerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce halkı galeyana getirmek isteyen darbeci taife ve sivil uzantılarının belagati, şimdi Aziz Başkan'da vücut bulmuş gibi gözüküyor.

Bu savunma biçimi, aynı zamanda AK Parti ve Gülen Cemaati'ne yönelik komplo girişimlerinin fitilini ateşleyen andıç metninin ruhunu yansıtıyor.

YÖNETİCİLERİN DÜŞÜNCESİ DE BU YÖNDE

Gazeteci Ruşen Çakır, Fenerbahçeli yöneticilerin "cemaatin Fenerbahçe'yi ele geçirmek istediği ve iktidar partisinin de buna destek verdiği" düşüncesinde olduğunu açıkça yazdı.

Bir spor kulübüne bu denli ideolojik bir kimlik kazandırmak, sadece şike iddianamesini püskürtme çabası olarak görülebilir mi?

FENERBAHÇELİLERE SESLENDİ

Fenerbahçe'ye gönül veren samimi insanlara bu noktada düşen çok önemli görev var. Kulübü kişisel egosunun tatmin aracı ve karanlık yapıların kaldıracı haline getirmek isteyenlerle arasına mesafe koymalıdır.

Meslekleri ve siyasal tercihleri ne olursa olsun, herkesi sarı lacivert renklere bağlayan gönül köprüsünü yeniden inşa etmelidir.

FAZIL SAY VE BEDRİ BAYKAM GÖNDERMESİ

Aksi halde bu köklü kulüp, toplumun değerleriyle çatışan Fazıl Say, Bedri Baykam gibi ulusalcı kliklerin hobi bahçesi haline gelir.