Petrol
86.84
-0.39%
Euro
18.18
0.12%
Dolar
18.5357
0.16%
Altın
990.75
0.29%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.849
-0.64%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Semercioğlu: Madonna hepimizi kutsadı

  Semercioğlu: Madonna hepimizi kutsadı

  Cengiz Semercioğlu, Madonna konserini yazdı.
  • 09.06.2012 - 09:58

  Semercioğlu: Madonna hepimizi kutsadı #1

  19 yıl aradan sonra Türkiye'deki sevenleriyle buluşan Madonna'nın Türk Telekom Arena'da vermiş olduğu konserin yankıları devam ediyor. Kilise maketiyle sahneye çıkan Madonna, ardından kendisini izlemeye gelenlere göğsünü gösterdi.

  Bugünkü yazısında Madonna konserini kaleme alan Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu, ünlü yıldıza övgüler dizerken ilginç ifadeler kullandı. Semercioğlu Madonna'nın dünyayı kutsadığını belirterek şu ifadelere yer verdi: "Bence bu bir turne değil, dünyayı kutsamaya çıkmış Madonna... Bildiğiniz ayin yapıyor konser öncesi. Bir Katolik kilisesinde pederin thurible (buhurdanlık) sallaması gibi, dev bir buhurdanlık sallayarak kutsadı hepimizi."

  İşte Cengiz Semercioğlu'nun o yazısı;

  Bu izlediğim 3'üncü Madonna konseriydi. 19 yıl önce İstanbul'da, 2005'te Lizbon'da izledim Madonna'yı.

  Sadece Madonna konserleri değil, tüm konserler içinde izlediğim en müthiş şovdu bu... Hatta "Üçüncü kez izlenir mi, gitmesem mi" diye şüpheler vardı içimde. Ama iyi ki gitmişim, bu konseri izlemesem üzülürdüm.

  Playback meselesi...

  Elton John, sahnede playback yapıyor diye eleştiriyor Madonna'yı. Haklı... Playback yapıyor. Ama o danslara o performansa playback yapmaması imkansız. Bundan şikayetçi miyiz? Asla... Çünkü bir Madonna konserinde aslolan şovdur. Önceki akşam da öyle oldu ve her bilet parasını sonuna kadar hak etti Madonna.

  Seyirci dondu kaldı

  Madonna konseri bildiğimiz konserlerden değildi. Seyirci dans etmedi, eller havada değildi, çılgınca şarkılara eşlik etmedi... Daha doğrusu edemedi... Çünkü Madonna seyirciyi hipnotize etti. Çünkü eşlik edilecek, dans edilecek değil, ağız açık izlenecek bir konserdi bu. Aynı anda sahnenin iki-üç ayrı yerinde hayranlıkla izlenecek şeyler oluyordu. Onları yakalamaya çalışmaktan seyircinin şarkılara eşlik edecek, dans edecek şansı bile olmadı. Hepimiz gözüne ışık tutulmuş tavşanlar gibiydik, donduk kaldık.

  U2 mu, Madonna mı?

  İki yıl içinde iki dev stadyum konseri izledik İstanbul'da... Açıkçası Madonna'nın sahnesini ilk gördüğümde "U2'nun yanında biraz zayıf kaldı" yorumları yaptık. Tabii bu fikir konserin 10'uncu dakikasına kadar geçerli oldu. Lego gibi şekilden şekile giren sahne, şarkılar için kurulan dekorlar, led ekranlar ve görsellik müthişti. U2 mu, Madonna mı derseniz cevabım nettir: Açık ara Madonna...

  Dünyayı kutsuyor

  Bence bu bir turne değil, dünyayı kutsamaya çıkmış Madonna... Bildiğiniz ayin yapıyor konser öncesi. Bir Katolik kilisesinde pederin thurible (buhurdanlık) sallaması gibi, dev bir buhurdanlık sallayarak kutsadı hepimizi. Belki de bu yolla hipnotize etti bizi...

  Muhafazakâr basın Madonna'yı izleseydi

  Ben bir muhafazakâr gazetenin yayın yönetmeni olsam, önceki akşamki Madonna konserini bir yazarıma izletirdim. Mesela o Katolik ayini gibi başlayan konser için Zaman gazetesi ne derdi, Yeni Şafak sahnede sürekli gözüken haçlar için ne başlık atardı merak ediyorum. Madonna konserini muhafazakâr bir kalemden okumak isterdim.

  Gel de Açıkhava konseri izle şimdi...

  Bu izlediğimiz konserse, bizim Türk sanatçıların yaptıkları ne? Yok bizim Türk sanatçılar konser veriyorsa, Madonna'nın yaptığına ne demeli?
  Biliyorum Madonna'yla bizimkileri karşılaştırarak haksızlık yapıyorum ama ne yapayım. Gel de şimdi bu konserden sonra bizimkilerin yaz konserlerini izle. Galiba bir süre konser izleyemeyeceğim, kafamdaki bu görüntülerin zedelenmesini istemiyorum.

  Sahnede 3 beden inceldi

  Madonna konserinin en ilginç anlarından biri de korsesini dansçısının sıkmasıydı. Gözümüzün önünde inceldikçe inceldi Madonna, 3 beden küçüldü. Konser sonrası dün sabah canlı yayında konuğum olan Türk dansçısı Yaman Okur'a sordum bunu; "Çok etkileyici bir sahne gerçekten. Ama Madonna o sahnede çok zorlanmıyor" dedi...

  Arena'nın kaderi

  Abu Dabi konserine de 1 saat 40 dakika geç çıkmış Madonna. Ciddi şekilde de yuhalanmış. Bunu önceden öğrendiğim için hiç acele etmedim konsere gitmeye. 21.00'ı geçiyordu gittiğimde, 22.20'de sahneye çıktı. Kolayca otoparka arabamı park edip yukarı çıktım. Tabii Madonna izleyicisi Arena'nın çilesini nereden bilecek. Biz her hafta maç izlediğimizden şerbetliyiz. Arena'ya metroyla gitmek güzeldir ama dönüş çiledir. En iyisi benim yaptığım gibi geç gidip, 15 dakika erken çıkmaktır. Hiç bu kadar kolay girip çıkmamıştım Arena'ya.

  Semercioğlu: Madonna hepimizi kutsadı #2

   

   


  Görüş Bildir