Euro
15.2368
-0.42%
Dolar
13.4621
-0.33%
Altın
797.5830
-0.36%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
498.751
2.13%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C
  Suriye'deki halk isyanını başlatan ilk olaylar

  Suriye'deki halk isyanını başlatan ilk olaylar

  İşte yaklaşık 1 yıl önce Suriye'deki muhalif hareketlerin başlamasına neden ilk kritik olay..
  • 26.06.2012 - 09:30

  Suriye deki halk isyanını başlatan ilk olaylar #1

  ENSONHABER.com/DETAY HABER Suriye’nin Türk jetini düşürmesi Ortadoğu’da tansiyonu iyice yükseltti. Uçak krizine kadar bölgede Suriyeli muhaliflere sert müdahalelerde bulunan Esad rejimi, şiddetin dozunu her geçen gün arttırıyor.

  SURİYELİ MUHALİF YAZAR CANLI YAYINDA ANLATTI

  Esad rejimine tepki gösteren muhalifler ilk etapta sivil bir tepki gösterirken, silahlanmaya başlayan bazı muhalifler Hür Suriye Ordusu bünyesinde toplandı. Tunus’ta bir işportacının tezgahına el konulması sonrası kendisini yakması Arap Baharı’nın fitilini ateşleyen bir olay olmuştu. Suriye’deki muhalif hareketlerin zirve yapmasına neden olan olayları ise Suriyeli muhalif yazar Mahmut Osman canlı yayında açıkladı.

  SURİYE'DEKİ MUHALİF İSYANI TETİKLEYEN İLK OLAY

  CNNTürk ekranlarında yayınlanan ve Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’de Suriye ile yaşanan kriz masaya yatırıldı. Türkiye’nin Suriye’deki muhaliflere silah ve askeri yardımda bulunduğu iddialarının da konuşulduğu programda Mahmut Osman Suriye’deki muhalifleri çileden çıkartan ve hareketin askeri tepkiye dönmesine neden olan olayları anlattı.

  Suriye deki halk isyanını başlatan ilk olaylar #2

  O ÇOCUKLARI UNUTUN 

  Suriye’de Esad rejimine yönelik ilk tepkiler, bir grup ortaokul öğrencisinin okul duvarlarına ‘Halk rejimin yıkılmasını istiyor’ yazması ve bu öğrencilerin gözaltına alınmasıyla başlıyor. Beşşar Esad’ın kuzeninin, çocukların gözaltına almasından sonra küstahça açıklamalarda bulunduğunu öne süren Osman, ‘Ailelere ‘Bu çocukları artık unutun. Ya gidin kendiniz yeni çocuk yapın, ya da beceremiyorsanız eşlerinizi bize gönderin biz yaparız’ denildi. Suriye’deki muhalif hareketleri tetikleyen ilk olay budur ’ dedi.

  HABERİN VİDOSU İÇİN TIKLAYIN

  HUMUS'TA 3 KASABADA TOPLU TECAVÜZ

  Osman, ‘Humus’ta Hafız Esad’ın heykelleri devrilmeye başlandı. Oradaki halka sert tepki gösterildi. İnsanların kafaları ezildi ancak yine de silahlanma olmadı. Ne zamanki Humus’ta 3 kasabada binlerce kadına tecavüz edilince, artık muhalif hareketler silahlanmaya başladı’ diye konuştu.

   


  Görüş Bildir