Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi

  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi

  Kazım Karabekir'in ismi silerek Şehit Pilotlar Anıtı'nı yıkacağını söyleyen Sırrı Sakık'a bir tepki de Taha Akyol'dan geldi.
  • 05.06.2014 - 10:40

  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi #1

  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi #2

  Sırrı Sakık, 1 Haziran'da seçimlerin tekrar yapılmasıyla birlikte Ağrı'nın resmen belediye başkanı seçildi. Seçilir seçilmez de yaptığı ilk açıklamada Kazım Karabekir gibi bazı isimlerin cadde ve sokaklardan silineceğini söyledi. 

  SIRRI SAKIK TARİH BİLMİYOR

  Sırrı Sakık ayrıca şehrin merkezindeki Şehit Pilotlar Anıtı'nı da yıktıracağını belirtti. Hürriyet yazarı Taha Akyol'dan Sakık'a tarih dersi eşliğinde bir tepki geldi. Buna göre söz konusu Şehit Pilotlar Anıtı, Sırrı Sakık'ın sandığı gibi Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki Ağrı isyanlarıyla ilgili bir anıt değildi.

  Ahmet Hakan ile Sırrı Sakık Arasında Karabekir Tartışması İZLE

  İşte Akyol'un yazısındaki o bölüm;

  KİM BU ŞEHİTLER?

  Türkiye ile İran arasında, Atatürk'le Rıza Şah arasında kurulan dostluk, 1939'da da devam ediyor. İran'daki bir törene katılmak üzere Türkiye pervaneli uçaklardan oluşan bir filo gönderiyor. Dönüş yolunda, 29 Nisan 1939'da fırtınaya kapılan uçaklardan ikisi düşüyor, 2 pilot şehit oluyor. Cenazeleri Türkiye'ye getirilerek Ağrı Şehitliği'ne defnediliyor. 

  Fethi Sülker: 2. Teyyare Alayı, 28. Bölük Komutanlığı, Makinist Astsubay

  Sıddık Uyar: 44. Bölük Komutanlığı, Sivil Makinist.

  Sakık ise bu pilotların Ağrı isyanında Kürtleri bombaladığını, öldürdüğünü söylüyor. Halbuki Ağrı isyanları 1926 - 30 arasındadır. 1939'da hiçbir olay yoktur. 

  KAZIM KARABEKİR VAKFI'NDAN TEPKİ

  Öte yandan Sırrı Sakık'a bir tepki de Kazım Karabekir Vakfı'ndan geldi. Vakfın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "Ağrı'da Kazım Karabekir adının yer aldığı mahalle, cadde ve bazı sokakların ismini değiştireceklerini söyleyen şahıs, bugün varlığını ve bulunduğu coğrafyanın imkanlarını rahat ve özgürce kullanabiliyorsa bunun nedenlerini görmek için tarihe bir dönüp bakması ve buradan çok şey öğrenmesi gerekmektedir. Birinci Dünya Savaşı sonunda ABD; Ermenistan ve Gürcistan'da çok sayıda çocuğu talim terbiye adı altında himaye ederken, Osmanlı coğrafyasındaki İslam ahalisinin de çocuklarını bunlar arasına katarak din ve milliyetlerini kaybettirmiş, Hristiyan isimlerle vaftiz ettirmiştir.

  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi #3

  "ÇOCUKLARA OKULLAR KURSLAR AÇTIRIP, MESLEK SAHİBİ YAPTIRDI"

  1919-23 yılları arasında Doğu'da bulunan Kazım Karabekir ise Ermeni zulmüne uğrayan ahalinin yetim ve kimsesiz 6 bin evladını himaye ederek kolordusunun imkanlarını seferber etmiş ve bu çocuklara baba şefkati ile sahip çıkarak onları yok olmaktan kurtarmıştır. Bu çocukların eğitim ve öğrenimi için Erzurum ve Sarıkamış'ta okullar ve kurslar açtırmış, her birini meslek sahibi yapmıştır.

  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi #4

  "KAZIM KARABEKİR 6 BİN ÇOCUĞUN BABASIDIR"

  Görevi gereği Çanakkale Savaşı gibi Türk tarihi açısından eşsiz öneme sahip birçok noktada mücadele vermiş ve başarılara imza atmış olan Kazım Karabekir, hayatının önemli başarısı olarak ise savaş meydanlarını değil, bu çocuklarla geçirdiği zamanı işaret ederek, 'Hayatımda bana zevk veren hayli başarılarım vardır. En zevklisi, binlerce bakımsız çocuğun hayat ve geleceğini kurtarmış olmamdır' demiştir. Ağrı'da ismi silinmek istenen Kazım Karabekir, işte bu 6 bin çocuğun babası olan kişidir.

  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi #5

  "BUNA SIRRI SAKIK GİBİLER KARAR VEREMEZ"

  Kazım Karabekir, 1918 ve 1919'da Erzincan, Erzurum, Kars ve ötesini Rus işgalinden kurtarmış, Sarıkamış, Kars, Ardahan, Iğdır ve Artvin'i vatan topraklarına yeniden katarak bugünkü Doğu sınırlarımızı oluşturan Gümrü, Kars ve Moskova anlaşmalarına imza atan kişidir. Onun adı doğu illerimizin coğrafya ve ruhuyla örtüşmüyorsa kimin adı örtüşüyordur? Kazım Karabekir'in Doğu illerimizde bir utanç abidesi mi yoksa övünç abidesi mi olduğuna Sakık gibiler değil, Doğu'nun vefakar insanı karar verir.

  Taha Akyol'dan Sakık'a Kazım Karabekir tepkisi #6

  "CİHAN YIKILSA TÜRK YIKILMAZ"

  Kazım Karabekir'in ismini levhalardan silebilirsiniz ancak Doğu'nun gerçek insanının gönüllerindeki ismine dokunamazsınız. Bu topraklarda Kazım Karabekir, Mustafa Kemal Atatürk gibi isimler, Türk insanının kalbine adını altın harflerle nakşetmiş, kahramanlıklarıyla bir milletin umut ışığı olmuştur. Bu millet, daha nice Karabekir'ler ve Atatürk'ler yetiştirecek büyük bir cevhere sahiptir. Bu cevheri, iki levhayı kaldırarak yok edebileceğini kimse düşünmesin. Ve unutmayın ki, 'Cihan yıkılsa Türk yılmaz"

  Görüş Bildir