Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.737
0.33%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Taraf Ankara Büro: Dönmezlerse istifa edeceğiz

  Taraf gazetesinde Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Neşe Düzel'in istifalarının yankısı büyüyor.
  • 14.12.2012 - 19:07
  Taraf Ankara Büro: Dönmezlerse istifa edeceğiz

  Taraf Ankara Büro: Dönmezlerse istifa edeceğiz #1

  Ahmet Altan, Genel Yayın Yönetmeni olduğu Taraf gazetesinden istifa etti. Ayrıca gazetenin bir diğer Genel Yayın Yönetmeni olan Yasemin Çongar, her pazartesi röportajları yayınlanan Neşe Düzel ve Murat Belge'nin de istifa ettiği öğrenildi. Daha sonra gazeteden istifa haberleri gelmeye devam etti. Son olarak ise Taraf Ankara Büro'nun çalışanları adeta kazan kaldırdı.

  "EĞER DÖNMEZLERSE İSTİFA EDECEĞİZ"

  Taraf Ankara Büro çalışanları, patronları Barış Arslan'a mektup gönderdi. Mektupta, "Eğer Altan ve Çongar, eski görevlerine dönmezse istifa edeceğiz." denildi.

  TARAF ANKARA BÜRO'NUN MEKTUBU

  Sn: Başar ARSLAN

  Taraf Gazetecilik Sanayi ve Sahibi A.Ş adına sahibi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın Taraf’ında çalışmaktan özlük haklarımızda yaşadığımız ciddi sıkıntılara rağmen her zaman mutlu idik.

  Ancak, bugün Ahmet Altan ile Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar ile yazarımız Neşe Düzel’in gazeteleri ile olan ilişkilerinin koparılması haberi üzerine sarsıldık.

  Taraf Gazetesi Ankara Bürosu’nun aşağıda imzası bulunan çalışan-yöneticileri olarak, yaşanan gelişmeyle ilgili düşüncelerimizi tarafınıza ve kamuoyuna iletilmesi ihtiyacı duyduk.

  Gerek haberlerin yönetimi, özellikle de Kum Saati köşesindeki yazılarıyla bizim de gazetede çalışmamızı kolaylaştırmış olan Ahmet Altan’sız bir Taraf’ın artık Taraf olmayacağı görüşündeyiz.

  Gazeteyi var etmiş olan Altan ve Çongar’ın yokluğu halinde Taraf’ın, silahlı ya da silahsız, özellikle de hükümet dahil tüm iktidar odaklarına karşı editoryal bağımsızlığını koruyabileceğini düşünmüyoruz.

  “Ahmet Altan, artık yoruldu, Taraf’ta olmasa da-yazmasa da olur,” demek, artık bildiğimiz Taraf olmasın demekle eş anlamlıdır.

  Bugüne kadar işverenden alamadığımız-eksik aldığımız maaş dahil hak ve alacaklarımızın ödenmeme tutumu üzerine, gazete genel yayın yönetiminde yapılan bu yıkıcı değişiklik tercihi üzerine öncelikle, yasal hak ve alacaklarımızın artık lütfen ödenmesi gerektiğini aksi durumun, her birimizin iş aktini haklı fesih nedeni olacağını hatırlatırız.

  Ancak, daha önemli olan; Ahmet Altan ve Yasemin Çongar yoksa bizim de gazetede olmamızın bir anlamı yoktur. Altan’ın gitmesine sevinecek çok çeşitli güç odakları olacağını adımız gibi biliyoruz.

  Çok emin olduğumuz diğer şey de ne denilirse denilsin, Altan’ın gazeteden koparılması bir siyasi tercihtir, bunda siyasi iktidara yaptığı muhalefetin payı olmadığını kimse bize söylemesin.

  Son sözümüz şudur; Altan ve Çongar’ın, eski görevlerine en kısa sürede döndürülmelerini bekliyor, aksi durumda bizim de bir değerlendirme yapacağımızı iletiyoruz.

  Lale KEMAL Ümit ASLANBAY Adnan KESKİN Arzu YILDIZ Coşkun İNCEKERE

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir