Euro
15.1789
-0.34%
Dolar
13.6217
-0.21%
Altın
787.4080
-0.09%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
509.991
0.48%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Turgut Özal'ın can düşmanı 4 köşe yazarı

  Özal'ın, "Can düşmanım" dediği bu 4 gazeteci ne oldu?
  • 30.08.2012 - 09:06
  Turgut Özal'ın can düşmanı 4 köşe yazarı

  Turgut Özal ın can düşmanı 4 köşe yazarı #1

  Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü köşesinde isim vermeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın medyaya olan sert tavrını eleştirdi. Özkök, Erdoğan'la Özal'ı karşılaştırdığı yazısında, 8. Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal'ın mizah konusunda ne kadar hoşgörülü biri olduğunu vurgulayarak, can düşmanı 4 köşe yazarını sıraladı ve yazarların akıbetini de..  

  İşte Özkök'ün o yazısı

  1990'lı yılların başlarında Okluk Koyu'nda rahmetli Turgut Özal 'la çok ilginç bir sohbet yapmıştım. O günlerde bazı köşe yazarlarına çok kızıyordu.

  CAN DÜŞMANI 4 KÖŞE YAZARI

  "Can düşmanım 4 köşe yazarı var" deyip isimlerini sıralamıştı: " Oktay Ekşi , Cüneyt Arcayürek , Emin Çölaşan ve Güngör Mengi ."

  İçimdeki hınzır gazeteci beni kışkırtmış ve şu soruyu da sormuştum: "Sabah gazetesinde Bekir Coşkun'un yaptığı 'Hasbahçe' başlıklı yazı disizine çok sinirlenmiştiniz. Ama can düşmanı dediğiniz gazeteciler arasında Bekir Coşkun yok."

  "BEKİR'E KIZMIYORUM ÇÜNKÜ O MİZAH YAPIYOR"

  Hayatım boyunca unutamayacağım şu cevabı vermişti: "Hayır ona kızmıyorum. Çünkü o mizah yazıyor. Yazdıklarına ben de gülüyorum."

  PEKİ BU 4 GAZETECİ NE OLDU?

  Özal'ın, "Can düşmanım" dediği bu 4 gazeteci ne oldu?

  O dönemde hiçbiri işini kaybetmedi. Bugün, Oktay Ekşi hariç, hepsi köşe yazılarını yazmaya devam ediyor.

  MİZAH KONUSUNDA ÇOK HOŞGÖRÜLÜYDÜ

  Özal, mizah söz konusu olduğunda çok hoşgörülü bir insandı. Başbakanlığı döneminde, Konut'un giriş holünde Türk ve yabancı basında kendisi hakkında çizilen karikatürlerden oluşan bir sergi koydurmuştu.

  İstediği kadar ağır eleştirsin fark etmezdi. Basın bürosu, karikatürleri çizen sanatçılara telefon eder, orijinallerini isterdi. Nitekim Hürriyet 'in görsel yönetmeni Reha Erdoğan'ın çizdiği, onu Japon kimonosu içinde gösteren bir karikatürünün orijinalini bizden istemiş ve biz de göndermiştik.

  İNGİLİZ BASINI YILLARCA ONU KÖPEK ŞEKLİNDE ÇİZDİ

  Karikatüre en hoşgörülü siyasetçilerden biri de eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'di. İngiliz basını yıllarca onu köpek şeklinde çizmişti.

  Mizah her toplumun emniyet subaplarından biridir. Hoşgörü kültürünü yerleştirir. Latif Demirci yıllarca Press Bey karakteri altında beni eleştiren harika karikatürler çizdi.

  Bunlardan birini hiç unutmuyorum. Ben koşu bandında koşarken "Yaylalar yaylalar" şarkısını söylüyorum. O günlerde asker yanlısı bulduğu bir yazımı bu karikatürle eleştirmişti. O karikatür beni güldürdü. Hürriyet'i büyüttü.

  Latif ise bugün de o harika eleştirel gözüyle çizmeye devam ediyor. Yıllarca köpek olarak çizilen Tony Blair de İngiliz siyaset tarihinin en büyük ve başarılı politikacılardan biri olarak hayatını sürdürüyor


  Görüş Bildir