Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
353.462
-0.22%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Türkiye'nin ilk Soranice ekonomi dergisi

  Türkçe-Soranice ekonomi dergisi "Exporting Iraq", yayın hayatına başladı.
  • 31.05.2013 - 15:01
  Türkiye'nin ilk Soranice ekonomi dergisi

  Türkiye nin ilk Soranice ekonomi dergisi #1

  İlk sayısı Türkçe- İngilizce olarak çıkan derginin yeni sayısı yoğun talep üzerine artık Türkçe ve Soranice olarak yayınını sürdürecek.

  HEDEF EKONOMİK İLİŞKİLERİN ARTMASI

  Türkiye ve Irak arasında her geçen gün artan ekonomik ilişkileri mercek altına aldıklarını belirten Exporting Iraq dergisi yazı işleri müdürü gazeteci-yazar Ahmet Aslan amaçlarının artan ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Aslan "Türkiye ve Irak arasındaki ekonomik ilişkiler her geçen gün artıyor. Irak, zengin petrol yatakları ve gelişen ekonomisiyle Türkiye'nin 2023 ihracat hedefini yakalaması açısından stratejik bir pazar. Biz bu pazardaki fırsatları, riskleri gösterip iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin tüm bileşenlerini de işin içine katarak bilgilendirme yapıyoruz" dedi.

  İLK SIRADA TÜRKİYE FİRMALARI VAR

  Özellikle Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Bölgesi'ndeki iş potansiyelini anlatmaya özen gösterdiklerini belirten Aslan, Irak'a ihracat ve yatırımda temel etkenin güvenlik olduğunu belirtiyor. "Irak'ın güneyine göre kuzeye yatırımda hem bölgesel hükümetin sunduğu yatırım fırsatları hem de güvenliğin sağlanmış olması belirleyici. Bugün Irak'ın kuzeyinde 78 ülke menşeli 2 bin 296 yabancı firma var. Bu firmaların yüzde 47,87'sini Türkiye firmaları oluşturuyor. Yine bölgede faaliyet gösteren yerel firma sayısı 14 bin 972 firma var. Erbil, Duhok ve Süleymaniye'de faaliyet gösteren ve tescil işlemleri tamamlanan bin 85 Türkiye firması var. Türkiye firmalarından sonra İran firmaları geliyor. İran'ı, ABD, Ürdün, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor. Bu rakamlar bölgede Türkiye firmalarının gücünü gösteriyor" diyerek amaçlarının bu ticari ilişkileri artıracak bir yayın olduğunu söyledi.

  TÜRKİYE'DE SORANİCE YAYIN YAPAN İLK EKONOMİ DERGİSİYİZ

  Türkiye'de Soranice yayınlanan ilk ekonomi dergisi olduklarını da belirten Aslan "Dergimizin yeni sayısının kapağında Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan var. Bakanımızın Irak'a ihracatla ilgili önemli değerlendirmeleri var. Bunun yanında bölgeyle aktif ticaret yapan işadamalarımızın görüşleri ile Irak'ta faaliyet gösteren Türk okullarının yaptığı çalışmalar yer verdik" diyerek sözlerini tamamladı.


  Görüş Bildir