Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Twitter'ın 2 fenomeninden Gezi ve sosyal medya analizi

  Twitter'ın iki fenomen ismi Taha Ün ve İbrahim Yörük, Gezi olayları ve sonrasında sosyal medyayı değerlendirdi.
  • 30.06.2013 - 09:41
  Twitter'ın 2 fenomeninden Gezi ve sosyal medya analizi

  Twitter'ın 2 fenomeninden Gezi ve sosyal medya analizi #1

  Gezi eylemleri sırasında, Twitter'daki mesajlarıyla dikkat çeken iki sosyal medya atkivisti, Taha Ün ve İbrahim Yörük sürecin sanal alemindeki yankılarını Yeni Şafak'a değerlendirdi.

  İşte iki Twitter fenomeninin açıklamaları;

  Taha Ün @tahaun

  "DİJİTAL GENÇLİĞİN YARISI AK PARTİLİ"

  Gezi Parkı olayları sürecindeki sosyal medya kullanıcılarını üçe ayırmak gerekiyor. Ünlüler, fenomenler ve sahte hesaplar kullanan troller. Ünlüler eylemlerin meşruiyetini sağladılar. Attıkları twitlerle insanları meydana ve eyleme çektiler. Fenomenler ise eylemin sürekliliğini sağladılar. Troller ise yalan bilgi ile dezenformasyonun kaynağı oldular. Ünlüler burada devreye girip yalan yanlış bilgileri paylaşarak güvenilir kaynak imajı verdi.

  YALAN BİLGİ 34 KAT HIZLI YAYILIYOR

  Twitter'da kötü bir mesajın iyi bir mesaja göre yayılma hızı 34 kat daha fazla. Bir taraf sürekli yalan, yanlış ve olumsuz propaganda yaparken diğer tarafın sosyal medya kullanımını değerlendirmemiz mümkün değil. Ancak eylemci tarafındaki gibi organize, tek merkezden yönetilen bir kitle yoktu diğer tarafta. Herkes kendi kendine bir inisiyatif aldı ve ilk günden son güne kadar yalanları çürüttü, kara propagandaya karşı durdu.

  İbrahim Yörük @haritaci70

  TWİTTER'IN GÜNDEMİ ERDOĞAN'LA DEĞİŞTİ

  En eski Twitter kullanıcılarından olarak Gezi Parkı olaylarında gördüğün nedir?

  Tamı tamamına bir kutuplaşma gördüm. Birçok seçim atlattık, bu seçimlerde birçok insanla kutuplaştık, yeri geldi tartıştık. 4 yıldır bulunduğum twitter'a ilk girdiğimde takipleştiğim insanlarla bu olaylar sonucunda kavga ederek, bloklaşarak ayrıldık.

  Twitter'ın 2 fenomeninden Gezi ve sosyal medya analizi #2Olaylar Twitter'da ayrışmaya gidecek kadar kişiselleşti yani...

  İki tarafta kendine göre kişiselleşti. Sokaktaki olaylara katılmayan bile, sanki olaylara katılmış, biber gazına maruz kalmış mağdur olmuş gibi izlenim verdi. Sokaktaki eylemlere karşı olan ya da hükumeti destekleyen kitle de, sanki kendisi belediye başkanıymış ya da başbakanmış gibi bir refleksle olaylara kesin bir şekilde karşı çıktı. Önceden hükumetler köy kahvelerinde yapılırdı ve yıkılırdı. Şimdi Twitter'da benzer yorumlar yapıyorlar. 140 karakterde devrim yapma girişimlerini gördük.

  YÜZDE 50 TWİTTER'I TANIDI

  'Başbakan gereksiz gördüğü Twitter'ın gündemini de belirliyor' yorumlarına katılıyor musun?

  Evet bu çok bariz ortada. Başbakan Güney Afrika turundan dönene kadar kimsenin ağzını bıçak açmadı. Uçak indi Erdoğan konuşmaya başladı ve Twitter'ın gündemi bir anda değişti. O güne kadar tek kelime yazmayanlar savunmaya, 'dik duruşa' geçti. Hatta, Başbakan'ın işaret ettiği yüzde 50 direk olmasa da dolaylı olarak Twitter'a girdi. Köylerde yaşayan orta yaş ve üstü AK Parti seçmenleri torunlarının, çocuklarının Twitter hesaplarına bakmaya başladı.

  Görüş Bildir