Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
25ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 25 C

  Umur Talu'ya Afyon şehidinden mektup var

  "25’imizi paramparça yapan bu emir çok mu gerekliydi? Madem gerekliydi, komutan neden orada yoktu?"
  • 08.09.2012 - 12:11
  Umur Talu'ya Afyon şehidinden mektup var

  Umur Talu ya Afyon şehidinden mektup var #1

  Habertürk yazarı Umur Talu bugünkü yazısında, Afyon patlamasında şehit olan Astsubay Bedri Naim 'in adresinden gelen maili yazdı. "Ben öldüm siz çok yaşayın" cümlesiyle biten mektup yürek dağlayacak cinsten...

  Mektubun "Onun ismini taşıyan bir adresten yollanmış, benzer görevdeki başka asker arkadaşlarının anlattıkları" olduğunu söyleyen Talu, ölüme zorlanan askerlerin isteklerine kulak verilmesini istedi.

  İşte Talu'nun o yazısı:

  Biliyorsunuz, ben 5 Eylül’de öldüm.

  Gece vakti, mühimmat infilakında, mühim sayılmayan 24 askerle birlikte. Önce size kendimi tanıtayım. Ben Bedri Naim … Astsubay, Kıdemli başçavuşum. Emekliliğim çoktan gelmişti. Lakin üniversitede okuyan evlatlarım var diye çalışmaya devam ettim.

  HEMEN 5 EYLÜL'E GELMEYEYİM

  Komutanımız bu mühimmat sayma işini tam dört gecedir veriyordu zaten. Normalde gece saatleri böyle bir çalışmanın yapılmaması gerekir. Mühimmat depolama talimatı, devamlı talimatı, üst komutanlık emirlerine aykırı olduğunu biliyordum. Mühimmat deposunda çalışacak personelin azami sayısının 12 olduğunu biliyordum. Sefer hali hariç, gece çalışma, ikmal gibi işlerin yapılmayacağını biliyordum. Ben buna itiraz ettim. Komutan ısrarla emri yineledi. Ben de günlük emir defterine yazılmasını istedim.

  25'İMİZİ PARÇALAYAN BU EMİR ÇOK MU GEREKLİYDİ

  Komutanın derdi, 10 gün sonraki denetimlerdi. Önce Emniyet, pek değil. Oysa sayım yapıldığında, TSK-59 taşınır mal yönergesine göre, sayım heyeti kurulmalı, en az 3 kişiden oluşmalıydı. Oysa sadece ben, bir de daha 22’sinde, yeni evli Murat Astsubay vardık. Deponun asıl sorumlusu ise nöbet istirahatlısıydı. Normal şartlarda o cephaneliğin açılmaması gerekirdi. Bizi, 25’imizi paramparça yapan bu emir çok mu gerekliydi? Madem gerekliydi, komutan neden orada yoktu? Şimdi tahkikat heyeti gelecek. Suç yine bizim üstümüzde mi kalacak?

  Ben öldüm… Siz çok yaşayın!

  ***

  ÖLÜME ZORLANANLAR KULAK VERİLSİN

  Yukarıdaki elektronik mektup Bedri Naim adına alınmış bir adresten geldi. Öldükten sonra yollayan, elbet o değil. Onun ismini taşıyan bir adresten yollanmış, benzer görevdeki başka asker arkadaşlarının anlattıkları. İfadeler alınacak ya… İlk ağızdan olsun istedim. Bir de ölenlere, ölüme zorlananlara kulak verilsin diye. Kulak sadece özel ulak değilse!

  ***

  BİR DEFA OLURSA KAZADIR, BİR ÇOK DEFA OLURSA DÜZENDİR

  Bir bakın, bu bir bakıma kazadır elbet… Ama bir değil, birçok defa bakarsanız, bu bir düzendir. Askeriyedeki emir komutanın bir yüzü budur. Manasız, bilgisiz, duyarsız, beceriksiz emirler… İki dudak arası, alttakini köle gören, şekil şartlarını insanlık şartlarından üstün kılan, üstlüğü üstünlük astlığı altlık sanan, sıvasız hanelerin çocuklarını sayısız sayıp sırasız ölümlere kolayca yollayabilen bir komuta. Fakat sanmayın ki, sadece askerlik budur.

  ***

  Nice hiyerarşik sistem, nice iş ortamı, işyeri hatta okul, hatta hatta zihnimiz ve de her anımız, bilhassa “erkek halimiz”; esasında “militer” zihniyet ve faaliyete göre şekillenmiştir. Siviller, laciler, griler içindeki nice efendi; alttakileri aynı kölelik mengenelerine sıkıştırmış; üniformasız ama tek tip bir iş, hayat, inanç biçimi dayatmıştır. Paşalar ile siviller çatışsa dahi, her cins iktidar, her tür muktedir önünde sonunda bu buyruk ve kuyruk, tahakküm ve kölelik düzeninde, derin bir suç ortaklığında mutabık kalır; bu anayasanın bile temel hak ve özgürlük ilkelerini ihlal eder, insan haklarını her gün haklarlar! İtirazı ezen, boyun eğmeyi dayatan, biat ve itaat kışlaları. Ağanın, paşanın, beyin, efendinin mühim emirlerinin ehemmiyetsiz kulu mühimmat depoları. O yüzden…

  BİZE HER YER KERBELA

  Bize her yer cephaneliktir! Başbakan diyor ya, Suriye’de ikinci Kerbela yaşanıyor… Bize, kimimize neredeyse her gün, her yer Kerbela!

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir