Dolar
7.5556
0.0013%
Euro
8.9509
-0.1271%
Altın
1950.32
-0.0123%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.854
-0.016%
Bitcoin
82437.99
-0.6662%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Yeni Şafak'ta 52 kişinin işine son veriliyor

  Yeni Şafak gazetesinde gergin saatler yaşanıyor. 16 kişinin işine son verildi, 36 kişinin daha çıkartılması bekleniyor.
  • 14.09.2012 - 16:42
  Yeni Şafak'ta 52 kişinin işine son veriliyor

  Yeni Şafak ta 52 kişinin işine son veriliyor #1

  Gazatenin Yazı İşleri Müdürü Özcan Ünlü ve İstanbul Eki'nin yayın yönetmeni Mezin Tanrıseven ile birlikte 16 kişinin işine son verildi. 36 kişinin daha çıkartılması bekleniyor.

  İbrahim Karagül’ün genel yayın yönetmenliğine getirilmesinin ardından tenkisata gitme kararı alan Yeni Şafak Gazetesi’nde gergin saatler yaşanıyor. Dün gazetenin son 3 yıldır yazı işleri müdürlüğü görevini yürüten Özcan Ünlü ve İstanbul Eki’nin Yayın Yönetmeni ve Sağlık Editörü Mezin Tanrıseven’in yanı sıra Yazı İşleri’nden üç, diğer birimlerden ise dokuz kişinin gazeteyle ilişiği kesildi. İşten çıkarma operasyonunun süreceği ve 36 kişinin daha Yeni Şafak’la ilişiğinin kesileceği öğrenildi.

  ÇALIŞANLARIN 2 AYLIK MAAŞI ÖDENMEDİ

  Şu saatlerde diğer arkadaşlarına da işten çıkartılma tebliğinin yapılmasını bekleyen Yeni Şafak çalışanları bu durumdan rahatsız. Karagül’ün göreve gelir gelmez, yıllardan bu yana devam eden maaşların geç ödenmesi sorununu çözmek yerine tenkisata gitme yolunu tercih etmesi, çalışanlarda hayal kırıklığı yarattı. Gazete çalışanlarının bugün itibariyle hala 2 maaşları ödenmedi.

  ARTIK SADECE MUHAFAZAKAR KADROLARLA ÇALIŞACAK

  İşten çıkartılanların çoğunluğunun İslami çevre dışından gelen ve uzun yıllardır gazete kadrosunda başarıyla hizmet verenlerden seçilmesi, "Yeni Şafak, artık sadece muhafazakar kadrolarla çalışacak" şeklinde yorumlanıyor. Köşe yazılarında ve TV’lerde yaptığı yorumlarda demokratik görüşler öne süren Karagül’ün, kadroda yaptığı ’muhafazakar kadro açılımı’ basın camiasında çokça tarşılacağa benziyor.

  KARŞILIKLI OLARAK ANLAŞMA YOLUNA GİDELİM TEKLİFİ

  Diğer yandan gazete çalışanları, çıkartılanlara uygulanan ve iş kanunlarına aykırı yöntemlere de isyan ediyor. Geçmişte hakkında işten çıkartma kararı verilenlere, İnsan Kaynakları Servisi tarafından çağırılıp bu karar bildiriliyordu. Ancak yeni uygulamada çıkartılacak insanlar Hukuk Servisi’ndeki avukatlarca çağırılıyor. Avukatlar, çalışanlara "Yeni yayın döneminde sizinle çalışmayacağız. Ancak sizi işten atmıyoruz. Karşılıklı olarak anlaşma yoluna gideceğiz. 212 sayılı kanuna göre hakkınız olan tazminat tutarını değil bizim belirlediğimiz tutar üzerinden alıp bu anlaşmaya imza atarsanız, birkaç ay içinde öderiz" diyorlar.

  ÖNCE İŞTEN ATTILAR SONRA İŞE GELMEDİN DİYE BİR DAHA İŞTEN ÇIKARDILAR

  Gazete yönetimi, Türk basınında şimdiye kadar hiç görülmemiş yeni bir uygulamaya da giderek, işten çıkartılacakları yüzlerine söylenen ve ’karşılıklı anlaşma sözleşmesi’ni imzalamayı kabul etmeyen çalışanlarına kötü bir sürpriz daha yaptı. İşten çıkarıldıkları için görev verilmeyen ve evlerine gitmeleri istenen gazetecilere, ’3 gün üst üste işe gelmedikleri’ gerekçesiyle İş Kanunu’nun 17. maddesi gerekçe gösterilerek tazminatsız işten atıldıkları telefonla bildirildi. Geçmişte onlarca çalışanıyla mahkemelik olan Yeni Şafak Gazetesi’nin, son dönemde yaşanan kanunsuz işten çıkartma uygulamaları yüzünden çok sayıda tazminat davasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir