Euro
15.2763
0.21%
Dolar
13.4400
0.11%
Altın
795.9630
0.02%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.908
-1.28%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Yiğit Bulut'tan MHP'ye gelenek göndermesi

  Yiğit Bulut, MHP'nin başkanlık sistemine karşı çıkmayacağını gerekçesiyle açıkladı.
  • 15.10.2012 - 12:00
  Yiğit Bulut'tan MHP'ye gelenek göndermesi

  Yiğit Bulut tan MHP ye gelenek göndermesi #1

  24 TV ekranlarında yayınlanan Moderatör programına konuk olan Yiğit Bulut, son günlerin tartışılan konularından başkanlık sistemiyle ilgili ilginç bir açıklamada bulundu.

  "BAŞKANLIK SİSTEMİ GELENEĞİMİZDE VAR"

  Başkanlık sisteminin geleneğimizde olduğunu ve MHP'nin karşı çıkmayacağını belirten Yiğit Bulut: "Ben MHP 'nin başkanlık sitemine karşı çıkabileceğini düşünmüyorum. Geçmişe dönüp baktığınızda MHP doktrininin tamamı başkanlık üzerinedir. Dokuz ışığın özünde başkanlık vardır. Türk devletlerinin geçmişlerinde de başkanlık vardır. Osmanlı'da ve Selçuklu'da başkanlık vardır. Geçmişe Cengiz Han'a kadar gidin başkanlık vardır. Bizim genlerimizde bir başkanlık özlemi var. Bir de bir başkan ve lider özlemi var. Biz lider toplumuz. Biz İsveç ya da Hollanda değiliz. MHP nasıl başkanlık sistemine karşı çıksın, MHP'nin özü başkanlık. Ben bu yüzden önümüzdeki süreçte MHP'den başkanlık istemine destek geleceğini düşünüyorum." dedi.

  "ERDOĞAN BAŞKANLIK SİSTEMİNİ HALKA SORAR"

  Yerel seçimler için olası referandum kararı hakkında da konuşan Yiğit Bulut, yerel seçimler için referanduma gidilmesini mantıklı bulmadığını belirtti. Referandumun Türkiye'ye 8-10 trilyon gibi bir maliyet çıkaracağını savunan Bulut, başkanlık sistemi hakkında ise referanduma gidilebileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın da başkanlık sistemi hakkında referandum üzerinde duracağını belirten Bulut şu ifadelere yer verdi; "Başbakan Erdoğan, radikal değişikliklerin Meclis'ten değil halktan geçmesini ister. Yani başkanlık sistemi geçecekse halktan geçecektir" dedi.


  Görüş Bildir