Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Yıldıray Oğur: 31 Mayıs Gerici Ayaklanması

  Yıldıray Oğur: 31 Mayıs Gerici Ayaklanması

  Yıldıray Oğur, bugünkü yazısında özetle, 31 Mayıs Gezi'nin yıldönümü ve daha önce yaşanan olayların ileride diktatörlüğe karşı yapılan bir eylem değil, Birinci Cumhuriyet'in son isyanı olarak hatırlanacağını ifade etti.
  • 01.06.2014 - 11:29

  Yıldıray Oğur: 31 Mayıs Gerici Ayaklanması #1

  Yıldıray Oğur: 31 Mayıs Gerici Ayaklanması #2

  Türkiye gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, Türkiye'nin kırılma yaşamasını istemeyenlerin Gezi olaylarını ve bu olayları yeniden alevlendirmek istemesini, Birinci Cumhuriyet'in son isyanı olarak hatırlanacağı yorumunu getirdi. Diktatörlüğe karşı eylem yaptıklarını söyleyenlerin yürüttüğü çalışmaların onları ilerici yapmaya yetmeceğini söyledi.

  Yazısının başlığında "31 Mayıs Gerici Ayaklanması" ironisi yapan Oğur, 31 Mayıs Gezi'nin yıldönümü ve daha önce yaşanan olayların ileride diktatörlüğe karşı yapılan bir eylem değil, Birinci Cumhuriyet'in son isyanı olarak hatırlanacağını ifade etti. "Başbakan'ın sert üslubuna kızıp barikatlar arkasından direndimden daha iyi bir cevap bulmaya çalışın derim..." tavsiyesinde bulundu.

  İşte Yıldıray Oğur'un yazısındaki o bölüm;

  SİZİ İLERİCİ YAPMAYA YETMEYECEKLER

  Üzgünüm. Attığınız diktatörlüğe karşı özgürlük sloganları, polise okuduğunuz Camuslar, çaldığınız gitarlar, pianolar, kontrbaslar, kırmızı elbiseleriniz, duran adamlarınız, İngilizce tweetleriniz, orantısız mizahlarınız, profesyonel tasarımlarınız, televizyon yıldızlarınız sizi ilerici yapmaya yetmeyecek.

  İSYAN OLARAK HATIRLANACAK

  Tarihin Türkiye için kırılma anında, yanlış tarafta poz verdiniz.
  Tarih, ayaklanmanızı 50 yıllık yarı askeri diktatörlük yıkılırken, 30 yıllık savaş bitirilirken, başörtülü kadınlara yönelik apartheid rejimi sona ererken, el konulmuş mallar iade edilirken, sivil bir anayasa için ilk kez masaya oturulmuşken, Türkiye dünya nimetlerinden eşit faydalanmak, Batı ile eşit ilişki kurmak için itiraz ederken andıyla, törenleriyle, adetleriyle, ilkeleriyle Birinci Cumhuriyet parantezi kapanırken ortaya çıkmış bir isyan olarak yazacak.

  Sadece bir cümle: Birinci Cumhuriyetin son direnişlerinden biri...

  DAHA İYİ BİR CEVAP BULMAYA ÇALIŞIN DERİM...

  İlk üç günü, samimi arkadaşlar, sahiden demokratlar sizin için de üzgünüm.
  Şimdiden, Birinci Cumhuriyet defteri kapanırken, 30 yıllık savaş biterken ne yaptın anne/baba diye soracak çocuklarınıza içki satış saatine, Başbakan'ın sert üslubuna kızıp barikatlar arkasından direndimden daha iyi bir cevap bulmaya çalışın derim...

  YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

  Görüş Bildir