Euro
15.2584
0.11%
Dolar
13.5027
0.19%
Altın
801.1660
0.01%
Borsa
1964
0.97%
Bitcoin
514.560
3.23%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C

  Yüksel Aytuğ o yazı için özür diledi

  Yüksel Aytuğ tepki çeken yazısı için "Amacım olimpiyatlarda güzel kadın vücudu izlemek değil." dedi.
  • 09.08.2012 - 11:25
  Yüksel Aytuğ o yazı için özür diledi

  Yüksel Aytuğ o yazı için özür diledi #1

  Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'nda yarışan kadın sporcuları bedenleri üzerinden eleştirdi. "Bir kadının sportif başarısı, erkeğe benzemesiyle doğru orantılı." diyen Aytuğ, yüzme yarışlarındaki kadınların vücutlarını "Kocaman omuzlar, küçücük kalçalar ve tahta gibi dümdüz göğüsler." diye tanımladı. İşte dün yazdığı o yazı için bugün köşesinden özür dileyen Aytuğ, "Amacım olimpiyatlarda güzel kadın vücudu izlemek değil." dedi.

  İşte Aytuğ'un "Linç etmeden önce" başlıklı o yazısı

  "AMACIM GÜZEL KADIN VÜCUDU İZLEMEK DEĞİL"

  Hayatta hiç bu kadar yanlış anlaşılmamıştım. Dün bu köşede yazdığım "Kadınlık olimpiyatlarda ölüyor" başlıklı yazı bazı kesimlerce tam tersinden okunmuş.
  En başından söyleyeyim, benim amacım olimpiyatlarda güzel kadın vücudu izlemek değil.

  KADINLARIN SESİ OLMAYA ÇALIŞIRIM

  Beni birazcık tanıyan, arşivlerde duran yazılarımı hatırlayanlar bilirler ki kadın haklarına, kadın ruhuna en fazla özen gösteren erkek yazarlardan biriyim. Her fırsatta kadına şiddeti, kadınların aşağılanmasını kıyasıya eleştirir, elimden geldiğince kadınların sesi olmaya gayret ederim.

  BEN KADIN RUHUNU MÜDAFAA ETMEYE ÇALIŞTIM

  Olimpiyatlarda sırf başarıya odaklı olarak, fiziksel görünümleri erkeklere benzetilmeye çalışılan kadınlara öncelikle kadınların karşı çıkmaları gerektiğini düşünerek o yazıyı kaleme aldım. Çünkü bunun, kadınlar üzerinde yeni bir baskı ve aşağılama yöntemi oluşturduğunu düşünüyorum. Tekrar yazıyorum: Kadın sporcuların olimpik başarıları 'erkeğe benzemeye' odaklı olmamalı. Söylediğim işte bu kadar net. Ben kadın ruhunu, kadın zarafetini, analığı müdafaa etmeye çalıştım, hepsi bu.

  BEĞENİ REKORU KIRDI

  Neyse ki, beni doğru anlayan çok sayıda okurum var. Gazetemizin internet sitesinde ve Facebook sayfasında söz konusu yazıyla ilgili rekor 'beğeni' oranı da bunu belgeliyor.

  ÖZÜR DİLERİM

  Tüm bunlara rağmen, istemeden de olsa, yanlış anlaşılmadan kaynaklı olarak da gelişse, üzmüş ya da kırmış olabileceğim tüm kadınlar ve kadın sporcularla birlikte, dünyada benim gibi kadınlığı önemseyen herkesten özür dilerim.

  Yüksel Aytuğ o yazı için özür diledi #2


  Görüş Bildir