Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Zaman yazarından Erdoğan'a çok sert tepki

  İbrahim Öztürk: "28 Şubat'ta yapılamayanı, şimdi kalkıp bu hükümet mi yapacak?”
  • 13.09.2012 - 11:29
  Zaman yazarından Erdoğan'a çok sert tepki

  Zaman yazarından Erdoğan a çok sert tepki #1

  Zaman yazarı İbrahim Öztürk, Erdoğan'ın dershaneleri kapatma hamlesini "28 Şubat'ın yapamadığını hükümet mi yapacak?" diyerek ağır eleştirdi. Dershanelerin kapatılmasıyla öğrencilerin terörün kucağına düşeceğini savunarak bu kararın düşünülmeden verilmiş bir karar olduğunu savundu.

  ERDOĞAN, CEMAATİN ÖNÜNÜ MÜ KESMEYE ÇALIŞIYOR?

  MİT krizinin ortaya çıkmasıyla, hükümet ve cemaat arasında kriz yaşandığı iddiaları medyada yer tutmuştu. Başbakan’ın dershanelerin kapatılacağını açıklamasıyla birlikte herkesin akıllarına Türkiye’de orta halli ve muhafazakar kesimin tercih ettiği Gülen Cemaati’ne bağlı dershaneler geldi. Türkiye’nin 81 il ve 950 ilçesinde bulunan cemaat dershanelerinin bundan sonra ne yapacağı merak konusu oldu. Bu dershanelerde üniversiteye hazırlığın yanı sıra manevi bilgileri içeren sohbetlerin de yapılıyor olması akıllarda Erdoğan cemaatin önünü kesmeye mi çalışıyor sorusunu da getirdi.

  ERDOĞAN DERSANELERE REST ÇEKMİŞTİ

  Erdoğan, bu radikal kararını “Kimler gücenirse gücensin. Kusura bakmasınlar. Bu benim halkımın ortak kararıdır talebidir. Eğitim öğretime hizmet vereceksiniz, okullaşın okullar kurun” diyerek dershanecilere rest çekmişti.

  DEVLET İNATLA YÖNETİLEMEZ

  Zaman yazarı İbrahim Öztürk, dün ve bugünkü yazılarında Erdoğan’ın bu kararını sert bir dille eleştirdi. Bu kararı “Devlet inatla, refleksle ve tepkisellikle yönetilemez” diyerek Erdoğan’ın bu kararını altyapısı oluşturulmadan verilmiş bir proje olarak adı. Cemaat dershanelerindeki başarılı öğrencilere ücretsiz eğitim verildiği de biliniyor. Öztürk dershanelerin kaldırılması durumunda zenginlerin zaten çocuklarını özel okullara yolladığını üstelik dershane ücretlerinin oldukça makul olduğunu iddia ederek "Fakir ve başarılı çocukları bu kurumlar zaten bedava alıp destekliyor. Bu yolu kapatırsanız, Anadolu'yu budamış, en iyi ortamları zengin çocuklarına terk etmiş olursunuz” diyor.

  Fethullah Gülen 'in de yol göstericiliğiyle hayırsever bağışçılar tarafından binbir zorluklarla kurulan bu dershanelerin kapatılacak olması cemaattekileri de oldukça düşündürüyor. Yazar dershanelerin kaldırılmasıyla hükümetin tutumunu 28 Şubat ’ta cemaatlere savaş açan darbecilerin tutumuna benzetip “Bu okullar umutsuz yüz binlerin başının okşandığı, onurlu milletimizin hayırsever 'harçlıkları' ile ayakta duran kurumlar. 28 Şubat'ta yapılamayanı, şimdi kalkıp bu hükümet mi yapacak?” diye sordu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir