taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7708
Euro
7.3261
Altın
1657.75
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.559
Bitcoin
49278.66

Mehdi Eker: Okul sütünden zehirlenme olayı hiç olmadı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ne geçen sene ne de önceki sene hiçbir şekilde okul sütünden zehirlenme teşhisi konulmadığını ifade etti.


Whatsapp ile paylaş

Mehdi Eker: Okul sütünden zehirlenme olayı hiç olmadı

Mehdi Eker: Okul sütünden zehirlenme olayı hiç olmadı

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı okul sütü dağıtım töreni Keçiören İlkokulu’nda yapıldı. Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı. Törende açılış konuşmasını yapan Bakan Eker, okul sütünün faydalarından bahsederek, “Süt tüketmemiz gerekiyor. Bu kampanyanın amacı bu çocukları bununla tanıştırmak ve hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde süt tüketimini bir şekilde kazandırmak ve yaygınlaştırmak. Sevgili öğrenciler bugün 3’üncü dönemde tekrar başlatıyoruz.'' dedi.

''OBEZİTE İLE MÜCADELE''

Bakan Eker, “Hükümet olarak hem nesillerimizin, çocuklarımızın, büyüklerimizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, obezite ile mücadele ederek sağlıklı bir bünye ile besin ihtiyacımızın sağlıklı ürünlerden temin edilmesi için sağlıklı beslenme politikaları uyguluyor, sağlıklı besinler üretip bunların denetimini sağlıyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın temel görevlerinden birisi bu. Bu dönemde tekrar çocuklar için başlattığımız okul sütü programı Türkiye’deki anaokulu dahil, ilkokulun 4 sınıfı dahil 5 sınıfta bu başlıyor” diye konuştu.

''SÜT ŞEKERİNE KARŞI HASSASİYET''

Dünyada birçok ülkede okul sütü programları olduğunu belirten Bakan Eker, “Biz de 3 senedir bunu Türkiye’de uygulamaya başladık ve başarı ile de bu devam ediyor. Türkiye’nin beslenmesi açısından önemli bir proje olduğunu ifade etmek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ilk senede zaman zaman karşılaştık. Bazı çocuklarda süt şekerine karşı hassasiyet olabiliyor. Anneler babalar, öğretmenlerimiz gerekli uyarıları yaparlarsa o çocuklarımızda istenmeyen birtakım olaylarında önüne geçilmiş olur. ''

''HİÇBİR ŞEKİLDE ZEHİRLENME OLMADI''

''Ama bir daha söylüyorum ne geçen sene ne de önceki sene hiçbir şekilde maalesef adına zehirlenme dediler ama asla bu zehirlenme değildi. Hiçbir şekilde zehirlenme teşhisi konulmadı” şeklinde konuştu. Bu sabah itibariyle Türkiye’nin bütün okullarına süt dağıtımı yapılacağını açıklayan Bakan Eker, “Bugün bu uygulama başlıyor. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

''EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM''

Bakan Avcı ise, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin hayırlı olmasını dileyerek, “Tarım Bakanı Mehdi Eker ve bakanlığına, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığı’na, öğretmenlere ve velilere 3’üncü yılına girdiğimiz bu kampanyada gösterdikleri başarılar destekler için çok teşekkür ederim. Sayın Bakanımız özellikle sütün faydalarını anlatırken doğrusu ben önümdeki sütü hemen alıp içmeye başlamamak için kendimi zor tuttum. Şimdi çocuklarımız da bu güzel sütten biz de içelim diye sabırsızlanıyor olabilirler. Kampanya boyunca emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Tören sonrası Bakan Avcı ve Eker sınıflara girerek çocuklara süt dağıtıp, çocuklar ile birlikte okul sütünü içtiler.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir