taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7704
Euro
7.321
Altın
1659.22
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.547
Bitcoin
49439.92

Mehmet Ağar faili meçhul cinayetler davasında ifade verdi

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 1990'larda işlenen bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin hakkında iki ayrı dava bulunan Ağar'ın savunmasını dinledi.


Whatsapp ile paylaş

Mehmet Ağar faili meçhul cinayetler davasında ifade verdi

Mehmet Ağar faili meçhul cinayetler davasında ifade verdi

Mehmet Ağar, 1990'larda işlenen bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin hakkında iki ayrı dava bulunan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde savunmasını yaptı. Mahkeme, Ağar'ın savunmalarını dinledi.

18 FAİLİ MEÇHU

Ağar'ın, ilk olarak 1990'lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili kendisiyle birlikte bazı özel harekat polisleri ve "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da arasında bulunduğu 19 kişi hakkında açılan dava kapsamındaki savunması alındı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Duruşmada öncelikle, davanın 16 Nisan 2014'e bırakıldığı, ancak sanık avukatının, "müvekkilinin sağlık nedenleriyle yurt dışında bulunması gerektiğinden bahisle ifadesinin günsüz olarak alınması" talebiyle dilekçe verdiği tutanağa geçirildi. Daha sonra savunması sorulan Ağar, suçlamaları kabul etmediğini bildirdi ve şunları kaydetti:

''HİÇBİR SOMUT DELİL OLMADAN CEZA VERİLDİ''

"Aleyhime hiçbir somut delil, beyan olmadan, daha önce yargılanıp hakkımda ceza verildi ve Yargıtayca onandı. Bu dava da ona benzerdir. Aleyhime hiçbir somut delil yok. O dönemde Emniyet Genel Müdürüydüm. Emniyet Genel Müdürünün operasyonel bir görevi yoktur. Ancak personelin motivasyonunu artırmak için yüksek düzeyde hizmet ettim. Terörle mücadelede o dönemde yüksek düzeyde başarı gösterildi. Görev süresi içinde hiçbir tahkikat geçirmedim.

BİLEREK SUÇ ÖRGÜTÜ KURMAM MÜMKÜN DEĞİL

Aleyhime hiçbir şikayet ve serzeniş olmadı. Terörle mücadelede başarı kazanıldı. Polis bölgesindeki olaylar yüzde 90 azaldı. Yine o dönemde faili meçhul olayların aydınlatılmasında da yüzde 90 oranında başarı sağlanmıştır. Yaptığım işler ile ilgili görevde takdir noksanı ya da ihmal ileri sürülebilir, ancak yıllarca suç örgütleriyle mücadele eden biri olarak bilerek suç örgütü kurmam, suçluyu kayırmam, suça yönlendirmem mümkün değildir. Böyle bir şey olmamıştır. Suç işlemesi için kimseye emir vermedim. Böyle bir şey olsaydı zaten konusu suç olan emir de yerine getirilmezdi. Zaten bu yönde de bir beyan, delil yok. Halen suç örgütlerine karşı devletin korumasındayım. Öldürüldüğü iddia edilen kimselerle ilgili benim herhangi bir ilgim, bilgim yok. Kimin ne şekilde eylemi gerçekleştirdiğini bilmiyorum. Bir şekilde olaya katkım olmamıştır."

YAZILI SAVUNMA VERİLECEK

Avukatı Abdülkadir Toluç da daha sonra yazılı savunma vereceklerini bildirdi. Müvekkilinin Ankara dışında ikamet ettiğini ve sağlık sorunları olduğunu ifade eden Toluç, "Bu nedenle sık sık yurt dışına gitmesi gerekiyor. Duruşmalardan vareste tutulmasını istiyoruz" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir