taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4667
Euro
7.1871
Altın
1627.64
Borsa
88125.04
Gram Altın
337.713
Bitcoin
38331.34

Mehmet Görmez: Şahsi tartışmalara inancı karıştırmayalım

Nevşehir'de cami açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, gündemdeki tartışmalara ilişkin bir uyarıda bulundu ve "Şahsi tartışmalara yüce değerlerimizi alet etmeyelim" dedi.

21.02.2014 - 15:08..
Whatsapp ile paylaş
Mehmet Görmez: Şahsi tartışmalara inancı karıştırmayalım

Mehmet Görmez: Şahsi tartışmalara inancı karıştırmayalım

Bazı programlara katılmak için Nevşehir'e gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Vali Mehmet Ceylan'ı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından Görmez, yapımı tamamlanan Hacı Bekir Kurt Camii'nin açılış törenine katıldı.

 'HACI BEKTAŞ MÜZE OLMAKTAN ÇIKARILMALI'

Müze hakkında bilgi veren Akhan ile kendisini karşılayan Vali Ceylan ve öteki ilgililere teşekkür eden Görmez, şöyle konuştu: "Öteden beri Türkiye'de hangi canları ziyaret edersem benden istekleri var o da, buranın 'öyle sıradan bir müze olarak kalmasının doğru olmadığını' ifade ederler. Ben de şahsen sadece bir müze olarak değerlendirilmesinin doğru olmadığını düşünenlerdenim. Buranın aynı zamanda tarihte icra ettiği bütün fonksiyonların içinde icra edildiği, her türlü inanç ve değerlerin yaşatıldığı bir mekan olarak hayatına devam etmesinin, tabii ki diğer bilgiler yine verilir ama buranın bir an önce diğer müzeler gibi bir müze olmaktan çıkarılıp tarihte olduğu gibi inanç ve değerlerin yaşatıldığı bir merkeze dönüşmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum"

 

"ŞAHSİ TARTIŞMALARA YÜCE DEĞERLERİMİZİ ALET ETMEYELİM"

Görmez, burada yaptığı konuşmada, bir gazetenin yayımladığı karikatür ile başlayan tartışmalara değindi. Son günlerdeki tartışmalarda şahsi konulara dini simgelerin konu edinilmesinin son derece yanlış olduğunu belirten Görmez, şöyle devam etti: "Her yerde ifade ederim, yeryüzünde camiyi, ezanı, mabedi, İstiklal Marşı'na yerleştirmiş başka bir millet yok. Onun için bunlar bizim yüce değerlerimizdir. Çok kötü ve yanlış tartışmalardan geçiyoruz. Benim sadece bu tartışmalarda herkesten bir istirhamım var. Şahsi tartışmalarımıza dinin simgelerini, inancın değerlerini, camiyi, ezanı, mabedi, minareyi karıştırmayalım. Onları alet etmeyelim. Şahsi tartışmalarımıza yüce değerlerimizi alet etmek hiçbir mümine yakışmaz. Onun için bunlar bizim yüce değerlerimizdir. Camiler hepimizi birleştiren hepimizi bütünleştiren varlığımızın, istiklalimizin, bağımsızlığımızın simgeleri vatanımızın tapusudur."

Mehmet Görmez: Şahsi tartışmalara inancı karıştırmayalım

"CAMİNİN VE İMAMIN TANIMI DEĞİŞMEK ZORUNDA"

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üzerinde durdukları en önemli konulardan birinin caminin tanımını yeniden gözden geçirmek olduğunu ifade eden Görmez, şunları kaydetti: "Caminin tanımı imamın tanımı değişmek zorunda diyoruz. Cami sadece namaz kılma mekanı değildir. Eğer biz camiyi sadece namaz kılma mekanı olarak tarif edersek, yanlış yapmış oluruz. Çünkü bizim dinimize göre temiz olan topraklarda namazınızı eda edebilirsiniz. Peki camiler neden var? Çünkü camiler Rahman'ın secdesinde gönüllerimizi birleştirmek için var. Cami ne demek? Cami cem eden, toplayan, birleştiren demektir. Zengini, fakiri, amiri, memuru, işçiyi ayırmadan bütün müminleri bağrına kabul eden mabet demektir. Onun için cami sadece namaz kılma mekanı değil. Cami aynı zamanda bilgi mekanı, biz orada Rabbimizi öğreniriz. Cami aynı zamanda sevgi mekanı birbirimizi sevmeyi öğreniriz. Cami aynı zamanda bizim bağımsızlık sembolümüz."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir