taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5788
Euro
7.2658
Altın
1615.04
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.124
Bitcoin
41917.72
fuzulev

Melih Gökçek ODTÜ Bulvarı'nın ismini koydu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, kavgalara neden olan ODTÜ Bulvarı'na, 1071 Malazgirt Bulvarı adını verdi.


Whatsapp ile paylaş

Melih Gökçek ODTÜ Bulvarı'nın ismini koydu

Melih Gökçek ODTÜ Bulvarı'nın ismini koydu

Milliyet'ten Evin Demirtaş'ın haberine göre; CHP grubunun da muhalefet etmediği karar, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliği ile geçti.

Gökçek, "1071 Türklerin Anadolu'ya giriş tarihini hatırlatmak istedik. 1071 Malazgirt adının verilmesini, marjinaller dışında tüm ODTÜ'lü kardeşlerimin memnuniyetle karşılayacaklarını düşünüyorum" dedi. Bulvarı, bu ay sonu itibarıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açması planlanıyor.

Gökçek'in yerine Başkanvekili Ali İhsan Ölmez'in başkanlık ettiği toplantıda, "Çankaya İlçesi Çukurambar İşçi Blokları ve Çiğdem Mahallesi Sınırlarından Geçen Yeni Yolun 1071 Bulvarı Olarak İsimlendirilmesine İlişkin Başkanlık Yazısı" gündeme geldi. Gökçek ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar'ın imzasını taşıyan Başkanlık yazısında, şunlar kaydedildi:

"Çankaya İlçesi üniversiteler, Çukurambar, İşçi Blokları ve Çiğdem Mahallesi sınırlarından geçen, yazınız ekinde mahalle haritasında işaretlenmiş, yapımı belediye tarafından gerçekleştirilen yeni yolun 1071 Bulvarı olarak isimlendirilmesi konusunun uygun görülmesi halinde Belediye Meclisi'ne havale edilmesi hususunu onurlarınıza arz ederim."

Başkanlık yazısı görüşülürken Ak Parti Grup Başkanvekili Ayhan Yılmaz, "1071, herkese sayısal anlam ifade etmeyebilir. Onun için bulvarın adı 1071 Malazgirt Bulvarı olsun" önerisinde bulundu. Yılmaz'ın önerisi, Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edildi.

"ODTÜ'LÜ KARDEŞLERİM MEMNUNİYETLE KARŞILAYACAKTIR"

Milliyet'e konuşan Gökçek, "1071 Türklerin Anadolu'ya giriş tarihini hatırlatmak amacıyla bu isimlendirmeyi uygun gördük. ODTÜ'den geçen bu bulvara, 1071 Malazgirt adının verilmesini, marjinaller dışında tüm ODTÜ'lü kardeşlerimin memnuniyetle karşılayacaklarını düşünüyorum" dedi.

BULVARIN AĞAÇLARI ŞANZELİZE TİPİ OLACAK

"Sayın Başbakan'dan gün alabilirsem bulvarı o açacak" diyen Gökçek, ODTÜ Bulvarı'na Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü caddesi Şanzelize'yi de (Champs-Élysées) süsleyen ve Şanzelize tipi diye tabir edilen ağaçlardan dikiyor. 4 kilometrelik bulvarda 8 köprülü kavşak veya alt-üst geçitten 7'si tamamlandı, asfalt serim çalışmaları sürüyor. 4 gidiş 4 geliş olmak üzere toplam 8 şeritli olacak olan bulvarda, yönlendirme levhaları ve yol çizgileri çalışmalarına başlandı. Şu ana kadar, ODTÜ Yolu'nda refüj ve yan bantlara 950 adet 50-60 kuturunda, 6-7 metre boyunda küp ıhlamur ağaçları dikildi. Yan bant ve yamaçlara, ayrıca mavi ve yeşil renkli 2 bin 500 büyük boylu atlas sedirleri, yan bantlara 50 akçaağaç, 50 büyük boylu mazı, 100 bin çalı ve mevsimlik çiçek dikildi. 40 bin metrekare de rulo çim serildi. Bulvarın trafiğe açılması ile Dikmen'den OSTİM'e 10 dakikada gidileceği öne sürülüyor.

"ARKADAŞLAR BANA DA SÜRPRİZ YAPMIŞLAR"

Ankara'nın batı yakasının trafiğini rahatlatması planlanan, Eskişehir Yolu ile Anadolu Bulvarı'nı Konya Yolu'na bağlayacak olan ve bir kısmı ODTÜ arazisinden geçen bulvar, kriz yaratmıştı. Gökçek, ODTÜ Ormanı'ndan geçirilen bağlantı yolunun çalışmalarını, düzenlenecek protestoların önüne geçmek için geçtiğimiz ekim ayında gece yarısı habersiz başlattı. Bayram tatili nedeniyle öğrencilerin tatile gitmesini fırsat bilen belediye ekiplerinin, ODTÜ'nün yol planına 3 Kasım'a kadar süren itiraz hakkını beklemeden, ODTÜ Ormanı'na çevik kuvvet desteği ve çok sayıda iş makinesi ile gece girmesi tepkilere neden oldu. Gökçek, gece baskını için twitter hesabında, "Gece arkadaşlar bana da sürpriz yapmışlar. Bir gece de ODTÜ yolunu açmışlar. Ankaramıza hayırlı olsun" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir