taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7784
6.5717
1404.02
94831.19
261.034

Meltem Cumbul: Sandık başında durmalıyız

Oyuncu Meltem Cumbul, sivil toplum kuruluşlarının, seçim ve sandık güvenliğinin sağlanmasına yönelik ortak açıklamasını okudu.

CHA | 26.03.2015 - 01:26..
Whatsapp ile paylaş
Meltem Cumbul: Sandık başında durmalıyız

meltem cumbul

'Barajsız, demokratik ve temiz bir seçim için duyarlılıklarımızı birleştirelim' çağrısıyla bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, sanatçılar ve siyasetçilerin de destek verdiği 'Demokratik Güvenli Seçim Girişimi' oluşumu, seçimlerin güvenliğinin sağlanması çağrısında bulundu.

Taksim Hill Otel'de düzenlenen bir toplantı ile grubun çağrısı ve çalışmaları basın mensuplarına açıklandı.

ÜNLÜ SANATÇILAR DESTEK VERDİ

Tarık Akan, Meltem Cumbul, Rutkay Aziz, Cemal Gökçe, Gülsüm Kaya, Doğan Demir, Atilla Coşkun gibi isimlerin katıldığı toplantıya bazı siyasi partiler de destek verdi. Yapılan çağrıyı yinelemek ve girişim adına ortak metni açıklamak için oyuncu Meltem Cumbul ilk sözü alarak kameraların karşısına geçti. Türkiye'nin dünyada yüksek barajı uygulayan ülkelerden biri olduğunu belirten Cumbul, seçimlerin her türlü hile ve sahtecilikten arınmış olarak yapılması gerektiğini belirtti.

Cumbul, "Ancak son yıllarda yapılan seçimler ve sonuçları üzerinde ciddi kuşkular olduğu kanısı toplumumuzun neredeyse her kesimi tarafından kabul edilmektedir. Yargıya ve basın intikal eden olaylar da bu kuşkuların haklılığını göstermektedir. Bu bağlamda seçmen listelerinin belirlenmesi, sandık başında oy kullanılması, sandık tutanaklarının ilçe seçim kurullarındaki bilgisayarlar üzerinden elektronik seçim sistemine yüklenmesi sırasındaki hata, hile ve sahtecilik yapıldığı algısı seçmen iradesini gölgelemektedir" dedi.

ŞİMDİ BİRLİKTE YÜRÜME ZAMANI

Seçimlerdeki barajın varlığı sürdükçe ve seçim üzerindeki şaibelere son verilmediği sürece 2015 genel seçimlerinin de şaibe altında olacağını anlatan Cumbul, "Bu bildiriye imza atanlar olarak halkımızın isteği doğrultusunda inanıyoruz ki tüm siyasi partilerin, meslek gruplarının, sivil toplum örgütlerinin ve kamu otoritelerinin barajsız, temiz, hatasız, hilesiz ve adil bir seçimin gerçekleştirilmesi için birlikte çalışması, bu amaç doğrultusunda güç ve gönüllerini birleştirmeleri, ülkemize ve demokrasimize karşı yerine getirilmesi gereken bir yüce bir görevdir. Şimdi hep birlikte yürümenin tam zamanıdır" diye konuştu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir