taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5648
Euro
7.2206
Altın
1615.7
Borsa
89916.12
Gram Altın
342.844
Bitcoin
42418.06
fuzulev

Merkel muhalif lider Timoşenko'yu Almanya'ya davet etti

Almanya Başbakanı Merkel, serbest bırakılan Ukraynalı muhalif lider Timoşenko'yu telefonla arayarak tebrik etti.


Whatsapp ile paylaş

Merkel muhalif lider Timoşenko'yu Almanya'ya davet etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna parlamentosunun kararıyla serbest bırakılan ve cezaevinden çıkan muhalif liderlerden Yulia Timoşenko ile telefonda konuşarak, tebrik ettiği bildirildi.

Merkel muhalif lider Timoşenko'yu Almanya'ya davet etti

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Merkel telefonda Timoşenko'yu "Özgürlüğe hoş geldin" sözleriyle selamladı ve sağlık sorunlarının tedavisi için Almanya'ya davet etti.

REFORM SÜRECİNE DESTEK

Merkel'in, Timoşenko'ya ülkesinin birliği için Ukrayna'nın doğusundaki halka da el uzatması çağrısında bulunduğu, ayrıca muhalefetin birlik içinde hareket etmesi için de çaba göstermesi beklentisini dile getirdiği kaydedildi.

Alman basınının Timoşenko'nun partisinin Kiev'de yaptığı açıklamaya dayandırdığı haberlere göre, Merkel telefon görüşmesinde Ukrayna'daki reform sürecine destek sözü verdi ve iki siyasetçi en kısa zamanda bir araya gelme konusunda anlaştı.

YOLSUZLUKTAN MAHKUM EDİLMİŞTİ

Timoşenko, başbakanlığı döneminde 2011 yılında Rusya ile doğal gaz anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili görevi suiistimal suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum edilmişti. Timoşenko'nun "sağ kolu" olarak bilinen Aleksandr Turçinov'un yeni meclis başkanı olmasıyla Ukrayna parlamentosu, eski başbakanın serbest bırakılmasını sağlayan yasayı kabul etmiş ve Timoşenko dün akşam saatlerinde özgürlüğüne kavuşmuştu.

PUTİN İLE DE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Merkel'in, Ukrayna'daki gelişmeler konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefonda görüştüğü bildirildi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Merkel ve Putin'in Ukrayna konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek, "Her ikisi de Ukrayna'nın hızlı bir şekilde etkili bir hükümete kavuşması ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması konusunda hemfikir" ifadesini kullandı.

Ukrayna'nın siyasi ve ekonomik istikrarının her iki ülkenin ortak ilgisi olduğunu ve bunun liderler tarafından teyit edildiğini vurgulayan Seibert, tarafların yakın temas içinde kalacağını bildirdi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir