taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7402
Euro
7.29
Altın
1619.81
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.833
Bitcoin
46101.83

Mersin'de küresel ısınma tiyatroyla anlatılacak

Çektikleri sinema filmiyle kadına şiddeti anlatan Mersin'in Arslanköy beldesi kadınları, şimdi de tiyatroyla küresel ısınmayı anlatacak.


Whatsapp ile paylaş

Mersin'de küresel ısınma tiyatroyla anlatılacak

Mersin'de küresel ısınma tiyatroyla anlatılacak

Mehmet KOÇAK/ Mersin

Mersin'in Arslanköy beldesinde 2001'de kurulan ve çektikleri "Yün Bebek" adlı filmle New York Film Festivali'nde ödül alan "Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu", Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle "Ozon Tabakası" adlı oyunu sahneleyecek.

KADINLARIN ERKEK ROLLERİ HERKESİ ETKİLEDİ

Tiyatronun kurucusu ve oyunun yazarı Ümmiye Koçak, 12 yıl önce başladıkları tiyatro yolculuğunda bugüne kadar yazdığı birçok oyunu sahneye taşıdıklarını belirtti. Tiyatroda yaşları 27 ile 65 arasında değişen Duygu Koçak, Seher Dağdur, Gülseren Şahin, Necla Tuğral ve Emine Gürlek'in naylon yemeni ve şalvarlarıyla rol aldıkları oyunda, bazı kadınlar da üstlendikleri erkek rollerini başarıyla canlandırıyor.

Mersin'de küresel ısınma tiyatroyla anlatılacak

ÜCRETSİZ İZLENEBİLECEK

Koçak, "Küresel ısınmayla ilgili bu oyunda, ozon tabakasına bilinçsiz şekilde verilen zararı anlatmaya çalışacağız. Okullarda ve ilçe köylerde ücretsiz sahneleyeceğimiz 'Ozon Tabakası' adlı oyun için bu yıl 8 bin lira ödenek aktarıldı. Kostümlerimizi ve diğer masraflarımızı bu paradan karşılıyoruz’’ dedi. Oyunun son provalarını yapan grup Mersinli tiyatro severlerin karşısına çıkacakları günü bekliyor.

YÜN BEBEK İSİMLİ FİLMLE ÖDÜL ALMIŞLARDI

Tiyatronun kurucusu ve oyunun yazarı Ümmiye Koçak, yazdığı oyunlarda genellikle kadınların sorunlarına eğildiğini belirtti. Koçak, ayrıca kadının kadına şiddetini konu alan "Yün Bebek" adlı filmin de ABD'de düzenlenen New York Film Festivali'nde ödül aldığını hatırlattı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir