taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0744
Euro
6.5608
Altın
1610.64
Borsa
119439.59
Gram Altın
313.408
Bitcoin
61755.12

Mersin'deki antik kentin caddeleri ortaya çıkacak

Mersin'deki Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde bu yılki kazı çalışmaları gelecek hafta başlayacak.

AA | 07.07.2015 - 11:16..
Whatsapp ile paylaş
Mersin'deki antik kentin caddeleri ortaya çıkacak

Milattan önce 1. ve milattan sonra 1. yüzyıllarda aktif bir liman olduğu ortaya çıkan Mersin'deki Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde gelecek hafta başlayacak kazıda, Roma dönemine ait sütunlu caddenin devamının ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Mersin'deki antik kentin caddeleri ortaya çıkacak

ÖNEMLİ BULGULARA ULAŞILDI

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, AA muhabirine, Mezitli ilçesindeki Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde, ilk kazı çalışmasının Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından 1999'da başlatıldığını, geçen sürede önemli bulgulara ulaşıldığını söyledi.

Mersin'deki antik kentin caddeleri ortaya çıkacak

ÇALIŞMALAR 2 AY SÜRECEK

Geçen yıl yapılan ve 37 gün süren kazıda, antik kentin, milattan önce 1. ve milattan sonra 1. yüzyıllarda çok aktif bir liman olduğunun ortaya çıkarıldığını anımsatan Yağcı, 2013'teki çalışmada da sütunlu cadde ve Roma dükkanlarının mimari bütünlük içerisinde açığa çıktığını ifade etti. Yağcı, aralarında arkeolog, mimar ve öğrencilerin de olduğu 80 kişilik ekiple gelecek hafta kazılara başlayacaklarını, çalışmaların yaklaşık 2 ay süreceğini belirtti.

Mersin'deki antik kentin caddeleri ortaya çıkacak

ROMA DÜKKANLARINDAKİ RESTORASYONLARA YOĞUNLAŞACAK

Kazılarda, sütunlu cadde bölgesi ve Roma dükkanlarındaki restorasyonlara yoğunlaşılacağını ifade eden Yağcı, "Ekibin çoğunluğuyla sütunlu caddede çalışacağız. Amacımız sütunlu caddenin restore edilen kısmının devamını getirebilmek. Yeni açtığımız alanlarda da restorasyon yapılabilir mi ve buralarda proje üretilir mi, buna bakacağız" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir