taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5716
Euro
7.263
Altın
1622.04
Borsa
88059.46
Gram Altın
343.485
Bitcoin
42588.19
fuzulev

Mesut Barzani: Bu uygulama savaş ilanıdır

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Barzani, "Irak federal hükümetinin memur maaşlarını göndermemesini, savaş ilanı olarak kabul ediyoruz." dedi.


Whatsapp ile paylaş

Mesut Barzani: Bu uygulama savaş ilanıdır

Mesut Barzani: Bu uygulama savaş ilanıdır

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak federal hükümetinin, memur maaşlarını göndermemesini, Kürdistan halkına karşı ilan edilmiş bir savaş olarak kabul ettiklerini bildirdi.

TÜRK BÜYÜKELÇİYİ KABUL ETTİ

Barzani, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı'yı kabul etti. IKBY Başkanlığının resmi internet sitesinde görüşmeyle ilgili yapılan açıklamaya göre Barzani, Türkiye ile bölge ilişkilerinin güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, karşılıklı ticaret ve yatırımların artmasını temenni etti.

PETROL KRİZİ

Görüşmede federal Bağdat hükümetiyle yaşadıkları petrol krizine de değinen Barzani, "Kürdistan hükümeti, Irak anayasasına aykırı tek bir adım atmadı. Bizim enerji ve petrol konusunda attığımız adımlar, anayasal hakkımızdır" ifadelerini kullandı.

"MAAŞLARIN GÖNDERİLMEMESİ KÜRDİSTAN HALKINA KARŞI SAVAŞ İLANI"

Barzani, "Irak merkezi hükümetinin memur maaşlarını göndermeyerek Kürdistan'ı abluka altına almasının, hukuk dışı bir uygulama olduğunu" belirterek, şunları kaydetti: "Hiç kimsenin, halkın maaşını kesme yetkisi ve hakkı yoktur. Bu yapılan şey, hukuka aykırıdır. Biz, bu uygulamayı Kürdistan halkına karşı ilan edilmiş bir savaş olarak kabul ediyoruz."

"SIKINTI BAĞDAT'TAN KAYNAKLANIYOR"

Barzani, "Kürt halkının Şiilerle hiçbir sorunu olmadığını, yaşanan sıkıntının Bağdat'taki yönetimden kaynaklandığını" sözlerine ekledi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Faruk Kaymakçı da Kürt bölgesindeki istikrar ve güvenin, Türk şirketlerini daha fazla yatırım yapmaya teşvik ettiğini ifade etti. Kaymakçı, ayrıca yeri kurulacak hükümetin, bölge için huzurun ve refahın teminatı olmasını diledi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir