taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0741
Euro
6.5615
Altın
1610.36
Borsa
119277.09
Gram Altın
313.6
Bitcoin
61760.01

Mevlid Kandili resmi bayram ilan edildi

Hazreti Muhammed'in doğum günü olan 14 Şubat günü Bulgaristan'daki Müslümanlar için tatil günü ilan edildi.

14.02.2011 - 11:20..
Whatsapp ile paylaş

Mevlid Kandili resmi bayram ilan edildi

Bulgaristan Hükümeti'nin kararıyla Hazreti Muhammed'in doğum günü olan 14 Şubat günü ülkedeki Müslümanlar için ''resmi bayram ve tatil günü'' olarak kutlanacak.

2 MİLYON MÜSLÜMAN VAR

Bugüne dek sadece Ramazan ve Kurban bayramı günlerini tatil olarak kabul eden hükümet, 2011 yılı mesai ve tatil gündemini belirlerken ilk kez Mevlit Kandili gününü ülkede nüfusu 2 milyona yakın Müslümanın tatil günü olarak ilan etti.

Bulgaristan'daki başlıca dinlerin bayramlarını belirlemek üzere hükümet yetkilileri, Yüksek Adalet Mahkemesi kararı ile ülkenin Müslümanlar Yüksek Dini Şurası Başkanı olarak ilan edilen eski Başmüftü Nedim Gencev'e danışarak Bulgaristan Müslümanların dini bayram ve tatil günlerini belirlemişti.

Gencev'in önerisi üzerine alınan hükümet kararı kapsamında Bulgaristan;ın tarihinde ilk kez Mevlit Kandili ülkedeki Müslüman cemaatin "resmi bayramı" olarak ilan edildi.

UYGULAMA DEVAM EDECEK

Gencev, açıklamasında "Teklifim hükümetçe kabul edilmesi üzerine ister devlet memuru olsun, isterse özel sektörde çalışsın tüm Müslümanlar tatil yaparak, dini inançlarının gereğini yerine getirebilecekler. Bu uygulama gelecekte de devam edecek" dedi.

Öte yandan halkın büyük bir bölümü Ortodoks Hristiyan olan Bulgaristan'da Avrupa;nın güçlü etkisi nedeniyle 14 Şubat günü halk arasında halen "Sevgililer Günü" olarak kutlanıyor. Yerel Ortodoks geleneğine göre ise üzüm bağlarının kesildiği gün olarak kutlanan 14 Şubat ayrıca resmi bayram olmamakla birlikte, "Şarapçılar Günü" halk arasında coşkulu bir şekilde kutlanıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir