taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6798
Euro
7.3134
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
360.977
Bitcoin
46682.25

Mide kanamasının en önemli 5 belirtisi

Aniden gelen ve yoğun kan kaybına neden olan mide kanaması hayatı tehdit ediyor.


Whatsapp ile paylaş

Mide kanamasının en önemli 5 belirtisi

Mide kanamasının en önemli 5 belirtisi

Mide kanaması, sık rastlanan hastalıklardan biri. Araştırmalara göre ABD'de her yıl yaklaşık 100 bin hasta mide kanaması sebebiyle hastaneye başvuruyor. Mide kanamasının en sık görülen nedeni yüzde 40 oranında mide ülserlerine bağlı gelişen kanamalardan kaynaklanıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Özdal Ersoy, ani ve çok miktarlı kan kaybına yol açabilen mide kanaması geçiren kişinin ve yakınlarının bu durumu anlayabileceğini belirterek en sık görülen 5 belirtisini şöyle sıraladı: 1-Baş dönmesi, 2-Göz kararması, 3-Ayakta zor durma, 4-Halsizlik, 5-Bayılma ve şok.

SÜT İÇİRMEYİN

Özdal Ersoy, mide kanaması geçiren kişinin ağrı kesici almaması, yemek yememesi ve süt içmemesi gerektiğini söyledi. Dr. Ersoy, "Mide kanaması geçiren kişinin düzenli ve mideye dokunmayan gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Yani yoğun baharatlı gıdalar, kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durması önem taşıyor. Ağrı kesici kullanımını azaltmak lazım. Mutlaka ilaç içmesi gerekiyorsa mide asidini baskılayan koruyucu ilaçlar kullanması gerekiyor" dedi.

DÜZENSİZ BESLENME TETİKLİYOR

Kişinin aspirin, kortizon, kan sulandırıcı ve romatizmal ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanması, düzensiz ve mide asidini artırıcı gıdalarla beslenmesi, alkol kullanımı, stres, sigara kullanımı, yanık veya ağır travmaların geçirilmesi, yoğun bakımda herhangi bir sebeple tedavi edilmesi ve yaşın ilerlemesi mide kanamasını tetikleyen faktörlerdir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir