taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.47025
6.15305
1202.58
91445.28
211.129

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde belediye tarafından kurulan Millet Kıraathanesi, yediden yetmişe her kesimin uğrak yeri haline geldi.

AA | 19.06.2018 - 15:19..
Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde açılan Millet Kıraathanesi yoğun ilgi görüyor.

Eyyübiye Belediyesi tarafından tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi yakınlarındaki yaklaşık 2 bin metrekare alan üzerine kurulan kıraathane, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilk olma özelliği taşıyor.

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

ÇOK AMAÇLI KIRAATHANE

Yediden yetmişe her kesimden vatandaşın uğrak noktası haline gelen kıraathanede, kütüphane, dinlenme alanları, çocuklar için oyun parkı ve bilgisayar odası yer alıyor.

Kitap okumak için gelenlere görevliler tarafından ücretsiz çorba, simit, pasta, çay ve kek ikramında bulunuluyor. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, eksikliğini gördükleri kıraathaneyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda kısa sürede kente kazandırdıklarını söyledi.

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

"KİTAP OKUMAYA CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK"

Kıraathanenin maliyetinin oldukça düşük olduğunu vurgulayan Mehmet Ekinci, topluma faydası bakımından ise getirisinin ölçülemeyecek derecede olduğunu anlattı.

Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, günün her saatinde kıraathanenin dolup taşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Halkımız bir taraftan ilgi duyduğu alana ilişkin kitapları okurken, bir taraftan da personelimiz ikramlarda bulunuyor. Hakikaten ciddi bir eksiklik dolduruldu. Özellikle ülke insanımızın okumaya bakışı herkesin malumu. Kitap okuma oranlarımızın düşük olduğunu biliyoruz. Hele de Eyyübiye ilçemizde, nüfusun yüzde 60'ının ilkokul, yüzde 3'ünün üniversite mezunu olduğu bir yerde, tabii ki okumayla ilgili ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Kıraathane sayesinde okuma oranlarına ciddi bir katkı sağlanabileceğini gördük. 24 saat açık bir şekilde hizmet veriyor. Kitap okumayı özendirmek anlamında da arkadaşlarımızla ciddi uğraş içerisindeyiz." dedi.

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

"İNSANA HUZUR VERİYOR"

Kıraathaneden yararlanan Gülşen Çölgeçen, "Cumhurbaşkanımız millet kıraathanesinden bahsettiğinde tam olarak neyi kastettiğini anlayamamıştık fakat burayı görünce ne demek istediğini anladık, şu an buradan hiç çıkmak istemiyoruz. Çok güzel bir mekan, huzur veriyor. Dışarıda bulamadığınız kitapların serisini burada buluyorsunuz. Aynı zamanda Eyyübiye bölgesinde kitap okuma oranının artacağını düşünüyorum. Gençlerimizin, çocuklarımızın, kitap okuyarak ve ders çalışarak faydalanabileceği bir yer. Çok güzel bir proje, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türkiye'nin her tarafında yapılması gerektiğine inandığım bir proje." ifadelerini kullandı.

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

HER YAŞA UYGUN KİTAP VAR

Songül Başak ise kıraathanenin, kültür merkezlerinin az olduğu bir bölgede açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kıraathanenin merkezi konumda olduğunu aktaran Songül Başak, "Ulaşımda zorluk çekilmeyen bir mekanda bulunuyoruz. Kitap okurken çay ikramı oluyor. Her yaşa uygun kitaplar var. Emeği geçenlere teşekkür ederiz." dedi.

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi

Millet Kıraathanesi'ne yoğun ilgi


Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)