taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4475
Euro
7.1789
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
38664.27

Milli Eğitim'den Genç Bilaller açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyet gazetesinde yer alan ve "MEB'den yeni proje: Genç Bilaller" başlığını taşıyan haber üzerine bir açıklama yaptı.

Haber Merkezi | 05.02.2015 - 15:15..
Whatsapp ile paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı, Ezan Okuma yarışmasının sloganını "Genç Bilaller" olarak belirledi, Cumhuriyet gazetesi ise konuyu çarpıtarak Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'dan bahsediliyormuşçasına bir haber hazırladı. MEB'den Cumhuriyet'in o haberi üzerine açıklama geldi.

İşte MEB'in açıklaması:

Milli Eğitim'den Genç Bilaller açıklaması

Bugün Cumhuriyet Gazetesinde “Genç Bilaller” başlığıyla yayımlanan habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Bakanlığımızca geleneksel hale getirilen ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Kur’an-ı Kerim'i Güzel Okuma, Hafızlık ve Ezan Okuma yarışmaları yıllardır gerçekleştirilmektedir. Bu yarışmalar ile Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin; ilgi, istidat ve kişisel kabiliyetleri doğrultusunda yetiştirilmesi, mesleki yeterliliklerinin, özgüven duygularının geliştirilmesi, okul aidiyetinin sağlanması ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

EZAN DENİNCE AKLA 'BİLAL' GELİR

1400 yıllık İslam tarihinde ezan dendiği zaman akla ilk gelen şahıs; ezanı ilk okuyan ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’in yaşadığı müddetçe müezzinliğini yapan Bilâl Habeşi’dir. Fetih denilince Fatih Sultan Mehmet, mûsiki denince Itrî, mimari denilince nasıl ki Mimar Sinan akla geliyorsa, ezan denilince de Bilâl Habeşi akla gelmektedir. Bu herkesin bildiği bir gerçektir.

DERS DİYE OKUTULACAK ÇARPITMA

Bu tarihsel bağa atıfta bulunmak, öğrencilerin motive olmalarını sağlamak, Bilal Habeşi gibi güzel ezan okumalarını teşvik etmek amacıyla yapılan bu isimlendirmenin söz konusu gazete tarafından farklı bir şekilde yorumlanması iletişim derslerinde ele alınması gereken önemli bir çarpıtma örneğidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir