taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Motosikletli güven timleri kılıktan kılığa giriyor

İstanbul sokaklarında çoğunlukla satıcı kılığında görev yapan Güven Timleri, artık pizzacı, moto-kurye görünümünde de mücadele ediyor.


Whatsapp ile paylaş
Motosikletli güven timleri kılıktan kılığa giriyor

İstanbul sokaklarında görev yapan Güven Timleri'ni şimdiye kadar simitçi, kestaneci, seyyar satıcı, yılbaşı kutlamalarında Noel Baba ve Milli Piyangocu olarak görmüştük.

Motosikletli güven timleri kılıktan kılığa giriyor

OTOMOBİL VE MOTOSİKLET KULLANAN TİMLER

Güven Timleri, şimdi pizzacı, moto-kurye, hatta su dağıtıcısı olarak da  karşımıza çıkabilecekler. Güven timleri, geçtiğimiz aylarda yeni bir yapılanmaya giderek yaya timlerin yanında otomobil ve motosiklet kullanan timleri de sokağa çıkardı.

GÜVEN TİMLERİ 2009 YILINDA KURULDU

İstanbul sokaklarında bir zamanlar herkesin çekindiği kapkaç olaylarının yok seviyesine inmesinde etkili olan Güven Timleri, 2009 yılında kuruldu. Sokakta görev yapan, genellikle genç ve sportif polislerden kurulu timler özellikle nüfusun en yoğun olduğu bölgelerde çalışıyor.

İstanbul Güven Timleri Şube Müdür Yardımcısı Zafer Baybaba, yeni yapılanmayla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;

'SUÇÜSTÜ ARTTI'

"2009'dan sonra kapkaç, yankesicilik gibi suçlar azaltılırken diğer alanlarda da çalışmaya başladık. Evden ve işyerinden hırsızlığı, banka soygunu ya da gasp suçlarını aşağıya çekmek için motorize timler oluşturduk. Şu anda 50 otomobil ve 21 tane motosikletimiz var. Araçlar alışılagelmişin dışında, polis envanterinde olmayan değişik marka ve renklerden seçildi. Araçlarla takip yaparak suçüstü yakalama oranımız arttı. Yaya timlerle ev hırsızlığı olaylarında mücadelede 3 seviyesindeysek, araçlı ekiplerle 10 seviyesine geldik diyebiliriz.

'27 KADIN VAR'

Şu anda bin civarında personelimiz var. 27’si kadın. Kadın personellerimizi daha çok semt pazarları yerlerde görevlendiriyoruz. Araçlarımız görevlerde fark edilmemek için şirket stickerları ve logoları takıyor. Her gün 2-3 tane suçüstü ev hırsızlığı yakalıyoruz. Her toplu ulaşım aracı için ‘teker üstü’ dediğimiz timlerimiz var. Günde suçüstü en az 2-3 tane torbacı yakalıyoruz.

'HIZ VE GÜÇ SAĞLADI'

Motosiklet camiasında karşısında yaka iliklenen motosikletlere sahibiz diyebiliriz. Çünkü hırsızlar taksiye, metrobüse, tramvaya, vapura biniyor, kiralık arabayla geziyor. Hıza ve güce ihtiyacımız var. 120-130 km hızla giden bir aracı scooterla takip edip yakalayamayız. Farkedilmemek ve kaçırmamak için 3-4 araçla takip yaptığımız da oluyor."

GÜVEN TİMLERİ'NİN EN ÇOK BULUNDUĞU BÖLGELER

Yankesicilik benzeri suçlar halkın yoğun olduğu yerlerde yaşandığından Güven Timleri için birinci öncelikli görev yeri Beyoğlu... İkinci olarak Tarihi Yarımada, Sultanahmet, Topkapı, Aksaray, Balat, Eminönü, Sirkeci, Mahmutpaşa ve Kapalıçarşı'ya kadar olan alanda öncelikli çalışılıyor. Sonra büyük ilçeler Kadıköy ve Üsküdar geliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir