taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7587
Euro
7.3718
Altın
1653.66
Borsa
92381.82
Gram Altın
360.017
Bitcoin
49843.08

Mugabe: Afrika Afrikalılarındır

Afrika Birliği'nin 2015 dönem başkanlığına getirilen Zimbabve Cumhurbaşkanı Robert Mugabe, görevi devraldığı birlik binasında konuştu.


Whatsapp ile paylaş

Mugabe: Afrika Afrikalılarındır

mugabe-alt

Birliğin Etiyopya'daki merkezinde Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma tarafından karşılanan Mugabe, çalışanlarla tanışmak amacıyla Komisyona bağlı birimleri ziyaret etti.

Nelson Mandela Konferans Salonu'nda Afrika Birliği çalışanlarına hitap eden Mugabe, "Afrika Birliği Komisyonu'nun kıta için aktif olması gerekir. Afrika Birliği'nin eskisinden daha güçlü olacağını, yoksulluğu, cehaleti bitirmek, okuma yazma bilenlerin sayısını arttırmak açısından kendisine yeterli olduğunu kanıtlamak zorundayız" dedi.

Mugabe: Afrika Afrikalılarındır

"AFRİKA, AFRİKALILARINDIR"

Afrika'yı geliştirecek birlik atmosferini sağlayarak, Birliğin programlarını etkinleştirmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için daha fazla çaba harcamaya çağıran Mugabe, şunları kaydetti:

"Bilmemiz gereken şudur: Afrika, Afrikalılar içindir. Afrika hükümetlerinin ilk etapta bölge halkları yararına kaynaklarını bilmesi gerekir. Bunu gerçekleştirmek için de kendi içimizden tabii kaynaklar açısından zengin olan Afrika'nın gerçek ve manevi değerini ölçebilecek ilim ve bilim adamları çıkarabileceğimiz konusunda kendimize güvenmeliyiz."

Mugabe, "Daima ileriye, geriye dönmek yok" ifadesini kullandı.

Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma ise "Kadınların ilerlemesi ve gelişmesi çağrısında bulunan bu dönemin şiarını gerçekleştirmek için bugün uygun bir vakit" diye konuştu.

Afrika Birliği Dönem Başkanı Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz, görevini 30 Ocak'ta Zimbabve Cumhurbaşkanı Mugabe'ye teslim etmişti.

Ülkesinde 1980'de başbakanlık, 1987'de de cumhurbaşkanlığı görevine gelen 1924 doğumlu Mugabe, dünyanın en yaşlı lideri olma özelliğini taşıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir