taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7753
Euro
7.3773
Altın
1649.58
Borsa
92381.82
Gram Altın
359.344
Bitcoin
49122.94

Muğla'da 2 bin yıllık fiyat listesi bulundu

Muğla'da bulunan meclis duvarlarında, Roma Dönemi'nde kalma fiyat listesi keşfedildi.

Haber Merkezi |
Whatsapp ile paylaş

Muğla'da 2 bin yıllık fiyat listesi bulundu

Muğla'nın Yatağan ilçesinde 9 yıl önce bulunan duvardaki yazılar, arkeologlar tarafından yeni çözülünce, Roma Dönemi'nde satılan tüm ürünler ile verilen hizmetlerinin karşılığının yazdığı ortaya çıktı.

BEYKOZ'DA BULUNAN TAŞ BULUNTULAR

Gladyatörler şehri olarak bilinen 3 bin 500 yılık Stratonikeia Antik Kenti, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluğu, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ev sahipliği yaptı. Bu özelliğiyle dünyadaki nadir yerleşim yerlerinden biri olan antik kentteki 2 bin yıllık meclis duvarında, 200'den fazla ürünün isimleri ve fiyatları yazıyor.

2 BİN YIL ÖNCE ÜRÜNLERE TAVAN FİYATI BELİRLENMİŞ

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, 23 metrekarelik duvardaki yazıların anlamını açıkladı;

"Roma döneminde burada satılan tüm ürünlerle verilen hizmetlerin karşılığı var. Burada antik dönemdeki insanların yedikleri ve sattıkları ürünlerin hepsi bulunuyor. Zeytinin bile dört ya da beş çeşidi var. Birinci kalite zeytin o dönem için 45 denaryus (Roma parası). Enflasyonun yükselmemesi amacıyla bir üst taban fiyatı belirlenmiş. Onun yukarısına satma şansınız da yok. Destekleme sistemi de var. Agora'ya gelen herhangi bir ürün kaç paraysa bir zengin gelip 2 lirasını karşılıyor. Üreticiden 5 liraya alıyorlar, tüketiciye burada 3 liraya satıyorlar. Zengin aradaki farkı karşılıyor. Tüketici ve üretici doğrudan desteklenmiş oluyor."

Muğla'da 2 bin yıllık fiyat listesi bulundu

Muğla'da 2 bin yıllık fiyat listesi bulundu

Muğla'da 2 bin yıllık fiyat listesi bulundu

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir