taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Muğla'da Gezi soruşturmasına takipsizlik kararı

Marmaris ilçesinde düzenlenen protestolar hakkındaki soruşturmada, barışçıl oldukları gerekçesiyle dava açılmadı.

16.02.2014 - 03:51..
Whatsapp ile paylaş

Muğla'da Gezi soruşturmasına takipsizlik kararı

Marmaris ilçesinde 1 Haziran günü Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla sivil toplum kuruluşları, dernekler, siyasi parti üyeleri ve vatandaşlar Atatürk Caddesi'ndeki Ketenci Kavşağı'ndan 19 Mayıs Gençlik Meydanı'na kadar, 3 kilometre, ellerinde hükümet aleyhinde dövizler taşıyarak izinsiz yürüyüş yaptı.

KAVGASIZ YÜRÜYÜŞ

Protestolar, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı İstihbarat, Güvenlik ve Terör Grup Amirliği'nde görevli 12 sivil polis tarafından kameralara kaydedildi. Yaşanan protestolarda kavga ve gözaltı yaşanmadı. Olayların yaşanmadığı izinsiz eylemlerle ilgili polis, 18 Haziran 2013 günü hazırladığı 4 klasör tutanak ile görüntülerin kaydedildiği 51 DVD'yi Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti. Savcılık, polis tutanakları ve video görüntülerinde inceleme yaparak M.S., S.S., H.E., N.B., N.B., I.G., H.V.Ö., R.Ç., İ.R.B. hakkında soruşturma başlatıldı. 8 ay süren soruşturma sonucunda Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı, 9 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararda şu ifadelere yer verildi:

"AYAKLANMA DEĞİL"

"Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek amacıyla bir araya gelen topluluğun taşıdığı döviz, pankart ve afişlerdeki yazılar ile topluluk tarafından atılan sloganların şiddet kullanımını, silahlı direniş ya da ayaklanmaya teşvik etmediği, belli kişilere karşı derin ve akıl almaz kin aşılamak suretiyle şiddeti de teşvik etmediği, söylenen sözlerin devleti ve halkın bir kesimini kırıcı, şok edici veya rahatsız edeci nitelikte olduğu ve fakat anılan içtihatlar doğrultusunda demokratik toplumun en önemli temellerinden birisi olup, toplumsal ilerlemenin ve her bireyin gelişiminin başlıca koşullarından birini teşkil eden ifade özgürlüğü ile bunun özel bir biçimi olan toplantı ve gösteri yürüyüş hakkı kapsamında kaldığı, bu yönüyle suç unsurlarının gerçekleşmediği, bunun yanında savunmalarına başvurulan şüphelilerin de üzerlerine atıl suçlamaları kabul etmedikleri, demokratik haklarını kullandıklarını belirttikleri anlaşıldığından, kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir