taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7164
6.3498
1505.98
95522.11
276.911

Muğla'da salpa maxima türü görüntülendi

Datça'da ilk kez görülen ve denizanalarına benzeyen canlının, 2014 yılında dünyada ilk kez Yeni Zelanda'da bir balıkçı tarafından keşfedilen 'salpa maxima'nın, bir başka türü olduğu ortaya çıktı

DHA | 09.05.2019 - 10:31..
Whatsapp ile paylaş

Datça'da, balıkçılar tarafından deniz üzerinde ilk kez görülen ve denizanalarına benzeyen bir canlı türü heyecan yarattı. İlçe merkezinde, Akdeniz kıyısındaki limanda bağlı bulunan gezi ve balıkçı teknelerinin arasında fark edilen ve turuncu renkli tespih tanesini andıran bölümleri dışında tümüyle şeffaf olan canlıların, birbirleriyle bağlantılı zincir şeklinde hareket ediyor olmaları dikkat çekti.

Datça'da görülen şeffaf deniz canlısının, 2014 yılında dünyada ilk kez Yeni Zelanda'da bir balıkçı tarafından keşfedilen salpa maxima'nın, bir başka türü olduğu ortaya çıktı.

Muğla'da salpa maxima türü görüntülendi VİDEO

SUYU POMPALAYARAK HAREKET EDİYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, görüntüleri incelemeye aldı. Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nurçin Killi, Datça'da görülen canlının, 'tulumlular' grubuna dahil olan, sularda sürüklenen organizma salpa (jelatinli zooplanktonik) olduğunu açıkladı.

Muğla'da salpa maxima türü görüntülendi

İNSANLARA ZARARI YOK

Bu canlının fıçı şeklindeki vücutlarının saydam olduğuna dikkati çeken Killi, "Süzerek beslenen bu canlılar suyu pompalayarak hareket edebilir. Fitoplankton dediğimiz mikroskobik alglerle ve bakterilerle beslenirler. İlkbaharda fitoplankton çoğalmasını takiben bu canlıların da sayıları artar ve onlarcası bir araya gelerek uzun zincirler şeklinde koloniler oluştururlar. Koloniler birlikte hareket eder ve beslenirler. Akıntılarla ya da beslenme amacıyla kıyılarda sık görülebilirler. İnsanlara herhangi bir zararları yoktur. Oluşan kolonilerin ömürleri uzun sürmez, fitoplankton miktarı azaldığında salplerin sayılarında da azalma görülür. İstavritgiller (trachurus) ve mezgit türleri, kaplumbağalar, deniz kuşları, ton balıkları ve denizanaları salpleri besin olarak tüketirler." dedi.

Muğla'da salpa maxima türü görüntülendi

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir