taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Muhtarlık seçimleri köyü ikiye ayırdı

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Doğanalan köyünde yaklaşan yerel seçimler öncesinde 66 vatandaşın isminin seçmen listesinden silinmesi köyü ikiye ayırdı.


Whatsapp ile paylaş

Muhtarlık seçimleri köyü ikiye ayırdı

Muhtarlık seçimleri köyü ikiye ayırdı

Doğanalan Köyü, "Tellioğulları ve Seferoğulları" gibi ikiye ayrıldığını belirten vatandaşlar her gün seçim kavgası yapıyor. Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Doğanalan köyünde muhtarlık seçimi köyde iktidar mücadelesine yol açtı.

66 SEÇMEN KÖYDE KALMIYOR

30 Mart'taki Mahalli İdare Seçimleri öncesinde Doğanalan köyünde mevcut muhtar Selahattin Akkaya ile Hüsnü Bayram yarışırken, köyde 66 kişinin isminin jandarma tutanaklarıyla seçmen listesinden silinmesi karışıklığa yol açtı. Jandarmanın yaptığı araştırmaya göre, 66 seçmenin köyde kalmadığı belirlenince bu kişilerin isimleri seçmen listesinde yer almadı.

Muhtarlık seçimleri köyü ikiye ayırdı

SEÇİM GERGİNLİĞİ

Tarlada, bağda çalışırken ya da şehre alışverişe gittiklerinde evlerinde bulunmadıkları için isimlerinin seçim listesinden silindiğini belirten vatandaşlar, yıllardır köyde kalmalarına rağmen oy kullanamayacaklarını söyledi. Bunun üzerine bir grup köylü, Mustafakemalpaşa Adliyesi'ne giderek isimlerinin tekrar listeye alınması için suç duyurusunda bulundu. İsimlerin listeden silinmesine tepki gösteren köylüler, köy meydanında toplanarak seslerini duyurmak istedi. Mevcut muhtarı destekleyen köylüler diğer muhtar adayını destekleyen bir kişiye tepki gösterince taraflar arasında gerginlik yaşandı.

'OY KULLANMAK İSTİYORUZ'

Kendi köylerinde oy kullanmanın en doğal hakları olduğunu belirten vatandaşlar, 'Oy kullanmak istiyoruz' pankartları açarak duruma tepki gösterdi. Köyde yaşamasına rağmen seçmen listesinde isminin yazmadığını belirten 54 yaşındaki Abdullah Bayramlı, "Kolluk kuvvetler listedeki isimleri teker teker inceliyor. Jandarma 66 kişinin köyde yaşamadığını düşünerek tutanak tutup isimleri listeden sildirdi. İlk seçmen listesinde ismimiz vardı ama ikincisinde yer almadı. Türkiye vatandaşı olarak oyumuzu köyümüzde kullanmak istiyoruz" dedi.

Muhtarlık seçimleri köyü ikiye ayırdı

'TOSUN PAŞA FİLMİ GİBİ OLDUK'

İsmi listede yer almayan köylülerden Aynur Bayram (50) ise "1964 yılından bu yana köydeyim. Bursa’ya gittiğimiz esnada evleri gezmişler. Evde olmadığımıza dair liste tutulmuş ama bundan bizim bilgimiz yok. Biz de hakkımızı arayacağız. Oy kullanmak istiyorum. Ben oyumu bu köyde kullanacağım. Benim gibi 66 kişi mağdur oldu ama hepimizin köyün havasını soluyoruz, niye böyle oldu bilmiyorum. Tosun Paşa filmindeki Seferoğulları ve Tellioğulları gibi olduk. Aşağı köy, yukarı köy gibi" dedi.

Muhtarlık seçimleri köyü ikiye ayırdı

'KÖYÜN 3'TE BİRİ OY KULLANAMAYACAK'

Tekrar adaylığını açıklayan mevcut muhtar Selahattin Akkaya ise, köyde 182 seçmenin bulunduğunu ifade ederek 66 kişinin listeden bir anda silindiğini anlattı. Akkaya, "72 kişi şikayet ediliyor. Bunlardan 5 tanesi geri dönüyor. 66 kişinin ismi listeden siliniyor. Bu adamlar oy kullanamayacak. Adam 80 yıldır adresini değiştirmemiş, jandarma geliyor kapıya vuruyor, kimse olmayınca kayıt ediyor ama burada birçok insan işe gidiyor, Bursa’ya gidiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Gerekirse jandarma gelsin tekrar baksın" diye konuştu.

Köylüler ise köyde oy kullanmak istediklerini belirterek seçmen listelerine isimlerinin tekrar yazılmasını istedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir