taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6486
Euro
7.2992
Altın
1590.74
Borsa
89085.13
Gram Altın
340.164
Bitcoin
43519.49

Müsabakalarda şiddete ağır cezalar

Meclis, spor müsabakalarında şiddetin önüne geçmeyi öngören kanun teklifini onayladı.

AA |
Whatsapp ile paylaş
Müsabakalarda şiddete ağır cezalar

Sporda şiddete karşı yeni önlemler içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Müsabakalarda şiddetin önüne geçilebilmek için Meclis'e uzun mesai harcatan yasa, spor müsabakalarında şiddetvari hareketlerde bulunanlara ağır cezalar sunuyor.

Önceden birtakım şahısların müsabakalarda şiddet içerikli hareketlerde bulunması, genellikle para cezlarıyla sonuçlanıyordu. Bu para cezaları, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesiyle iptal oluyordu.

Müsabakalarda şiddete ağır cezalar

CEZA VE YAPTIRIMLAR

Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri müsabaka, seyir, özel seyir ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara sokan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Müsabakalarda şiddete ağır cezalar

Bu alet veya maddeleri seyircilere temin etmek amacıyla müsabaka, seyir, özel seyir ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara sokan veya bu yerlerde seyircilere temin eden kişilere, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bu alet veya maddeleri, müsabaka, seyir veya antrenman alanlarında kullanan kişi, bu suretle müsabaka veya antrenman düzeninin bozulması halinde, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Müsabaka, seyir veya antrenman alanlarına sokulması yasak olmayan maddeleri kullanarak müsabaka veya antrenman düzeninin bozulmasına sebebiyet veren kişi, fiili daha ağır bir cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 100 gün adli para cezasıyla cezalandırılacak.

Müsabakalarda şiddete ağır cezalar

Müsabaka, seyir, özel seyir ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara müsabaka öncesinde veya sırasında uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkollü içecek sokan kişi, fiili daha ağır bir cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 30 gün adli para cezası ile cezalandırılacak.

MÜSABAKANIN GÜVENLİĞİNİ BOZANLARA 3 YILA KADAR HAPİS

Kanunla müsabaka için seyircilerin kabulüne başlanmasından müsabaka sonrası tamamen tahliyesine kadarki sürede yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine girenlere 20 günden az olmamak üzere verilen adli para cezası, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olarak uygulanacak.

Müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozanlar hakkında 3 aydan 1 yıla kadar uygulanan hapis cezası ise 1 yıldan 3 yıla kadar olacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir