taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Müslümanları kızdıran İngiliz gazeteci özür diledi

Sosyal medyadan yazdığı mesajda camiden çıkarıldığını söyleyen İngiliz gazeteci Newman, 12 gün sonra twitter aracılığı ile özür diledi.

AA | 12.02.2015 - 19:33..
Whatsapp ile paylaş
Müslümanları kızdıran İngiliz gazeteci özür diledi

Cathy Newman

İngiltere'de 1 Şubat'ta 20'den fazla cami, "Camimi Ziyaret Et Günü" etkinliği çerçevesinde kapılarını toplumun tüm üyelerine açtı. İslamiyetle ve camilerle ilgili "olumsuz algıyı" ortadan kaldırmanın ve topluma daha fazla bilgi aktarmanın amaçlandığı etkinliğe yoğun katılım oldu.

CAMİDEN ÇIKARILDIM DEMİŞTİ

Channel 4 haber kanalının sunucularından Cathy Newman, 1 Şubat günü etkinlikleri çerçevesinde başkent Londra'nın güneyindeki Streatham Camisi'ni ziyaret etmek istedi. Newman camiye alınmadığını iddia ederek, "camiden çıkarıldığını" ifade ettiği bir tweet attı. Bu tweetden sonra Streatham Camisi çok sayıda ölüm tehdidi alırken, Streatham Camisi'nin "Camimi Ziyaret Et Günü" etkinliğine dahil olmadığı ve Newman'ın bunu bilmediği ortaya çıktı.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ GAZETECİYİ YALANLADI

Newman'ın camiye girişi ve çıkışını gösteren güvenlik kamerası görüntüsünün yayınlanması, gazetecinin doğru söylemediğini ortaya koydu. Görüntüde Newman'ın, camiye girdiği ve ayakkabılarını çıkarırken bir görevliyle konuştuğu görülüyor. Newman daha sonra tekrar ayakkabılarını giyerek tek başına, yanında kimse olmadan camiden ayrılıyor.

Müslümanları kızdıran İngiliz gazeteci özür diledi İZLE

MÜSLÜMANLARDAN ÖZÜR DİLEDİ

İngiliz basınında geniş yer bulan ve Müslüman toplumun tepkisine neden olan görüntünün ardından, Cathy Newman bugün Twitter aracılığıyla özür diledi. Newman, Streatham Camisi'ne mektup göndererek özür dilediğini ifade ederek, şunları söyledi;

"ÇOK PİŞMANIM"

"Tweetlerimin uygun olmadığını kabul ediyorum ve 'camiden çıkarıldım' ifadesini kullandığım için pişmanım. Yanlış bir dil kullandım ve insanları gücendirdim. Bundan dolayı çok pişmanım. Bir süre Twitter'dan uzak duracağım"

Müslümanları kızdıran İngiliz gazeteci özür diledi

"GEÇ KALINMIŞ BİR ÖZÜR"

Britanya Müslüman Birliği Başkanı Dr. Ömer El Hamdun AA'ya yaptığı açıklamada, Newman'ın "sorumsuzca ve düşünmeden tweet" attığını belirterek, Newman'ın özrünün geç kalınmış bir özür olduğunu söyledi. Bu olaydan çıkarılması gereken dersler olduğunu ifade eden El Hamdun, gazetecilerin yazdıklarına ya da söylediklerine çok dikkat etmeleri gerektiğini çünkü sorumsuzca söylenen ya da yazılan şeylerin toplumlarda infiale yol açabileceğini söyledi.

El Hamdun, "Newman yanlış anlaşıldığını savunmuştu ama görüntülerle birlikte yalan söylediği ortaya çıktı" diyerek, son dönemde Müslümanları hedef alan tehditler ve saldırılar dikkate alındığında özellikle dikkatli davranılması gerektiği çağrısında bulundu.

KANAL EDİTÖRÜ ÖZÜR MEKTUBUNU CAMİ YETKİLİLERİNE İLETTİ

Bu arada, Channel 4 haber kanalı editörü Ben de Pear'in dün Streatham Camisi'ni ziyaret ederek, Newman'ın özür mektubunu cami yetkililerine ilettiği öğrenildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir