taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Nabi Avcı atanamayan öğretmenler meselesine çözüm buldu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Posta gazetesinden Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.


Whatsapp ile paylaş

Nabi Avcı atanamayan öğretmenler meselesine çözüm buldu

NABİ AVCI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Posta gazetesinden Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

Atanamayan öğretmenlerle ilgili sorulara net cevaplar veren Bakan Avcı, atanamayan öğretmenlerle ilgili, "Öğretmen olmak için direnmek ne kadar doğru?" dedi.

Şubat ayında yapılan atamalarla tarihin en çok atama yapan bakanı olduğunu söyleyen Bakan Nabi Avcı, o soruları şöyle yanıtladı.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Sayısı 300 bini bulan atanamayan öğretmenler meselesi nasıl çözülecek?

Cumhuriyet tarihinde, bu dönemdeki kadar yeni öğretmen atanmadı. Şu anda 852 bin öğretmenimiz var, bunların yarısı bu dönemde atandı. Şubat ayında yaptığımız 15 bin atamayla tarihimizde en fazla öğretmen ataması yapmış olan bakan oldum. Her pedagojik formasyon alan fizik mühendisi kendisini atanamayan fizik öğretmeni olarak görüyor, bu yanlış. Her siyasal bilgiler mezunu kendisini atanamayan vali veya kaymakam olarak görebilir mi? Muhalefet bu insanlar üzerinden duygu sömürüsü yapıyor. Sayın Kılıçdaroğlu bile "Biz iktidara geldiğimizde herkesi atayacağız " demişti.

Bu gerçekçi değil, yapılamaz. Mesela bir gencimiz İspanyolca bölümünü bitirmiş kendisini 'atanamayan öğretmen' olarak görüyor. Ben diyorum ki; turizm sektöründe ve başka alanlarda bu insanlarımıza ihtiyaç olabilir. Mutlaka öğretmen olmak için direnmek ne kadar doğru? Meslek edindirme kurslarımız var, 8 aylık eğitim sürecinde cep harçlığı da veriyoruz. Sonuçta öğretmenlikten bile kazanabileceğinden çok daha iyi imkanlara sahip olabilecek.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Öğretmenler borç içinde olmaktan yakınıyor

Yine öğretmen maaşlarına en büyük katkı bu dönemde yapıldı.

EĞİTİMDE ÖNCELİKLİ KONULAR

En önemli öncelikleriniz nedir yakın gelecek için?

En önemli konu, öğretmen altyapımızın niteliğini geliştirmektir. Öğretmen adaylarının öğrenci seçimi ve müfredatını da içine katarak söylüyorum. İkinci konumuz; okul güvenliği. Hem fiziki güvenliği hem de çevre güvenliği, uyuşturucuyla mücadele de bu konunun içinde. En önemli önceliklerimizden biri müfredat niteliğimizin iyileştirilmesi. Mesleki ve teknik eğitim bir başka kritik konu. 3- 5 yaş grubu için okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak temel önceliklerimiz arasında. Bu konuda çok önemli bir adım attık, mali şartları yeterli olmayan vatandaşlara geçen yıl bir destek programı başlattık. Okul öncesi eğitimin bir yılını devlet karşılıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir