taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7324
Euro
7.2856
Altın
1619.14
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.774
Bitcoin
46063.64

Nagehan Alçı: Cemaatin benzediği 3 düşman

Milliyet yazarı Nagehan Alçı bugünkü köşesinde Cemaat hakkında çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.


Whatsapp ile paylaş
Nagehan Alçı: Cemaatin benzediği 3 düşman

Nagehan Alçı: Cemaatin benzediği 3 düşman

Gülen Cemaati'ni İran, TSK, Masonlar ve KCK yapılanmasına benzeten Milliyet yazarı Nagehan Alçı yazısında çok Cemaat hakkında çok çarpıcı iddialar öne sürdü.

İşte Nagehan Alçı'nın o yazısı:

Gülen Cemaati’nin üst örgütlenmesiyle ilgili her geçen gün fotoğraf netleşiyor ve daha çok detay görmeye başlıyoruz. Çok tuhaf bir husus var dikkatimi çeken: Cemaat, düşman ilan ettiği odaklara tıpatıp benziyor aslında.

3 apayrı başlık sayabilirim Gülen Hareketi’nin şeytanlaştırdığı:

1) İran
2) TSK
3) Masonlar

Halbuki aslında üçüyle de farklı açılardan örtüşüyorlar.

1) İran hep en uzak durdukları ülke. Hatta birini kötülemek için ‘İrancı’ tabirini kullanmaktan çekinmeyen bir hareket Gülen Hareketi. (Bkz Hakan Fidan) Oysa Fethullah Hoca’nın müritleriyle yaptıkları konuşmalar, verdiği talimatlara bakınca kendini İran’ın dini lideri gibi konumlandırdığını görüyoruz. Türkiye’nin Ayetullah’ı olmak istiyor Gülen. Yani Türkiye’nin genel politik çizgisini kendi belirlesin, silahlı kuvvetler onun denetiminde olsun, yargı, polis onun talimatlarıyla şekillensin. Kısacası bu gün Ali Hamaney İran’da ne ise Fethullah Gülen de Türkiye’de o olsun.

2) TSK ile de emir-komuta zinciri bakımından örtüşüyor hareket. Büyük bir disiplin ve bağlılıkla yukarıdan aşağı hareket eden bir örgütlenme fotoğrafı çıkıyor cemaatle ilgili ortaya. Ancak bu yukarıdan aşağıya hareket kâğıt üzerindekinden farklı. Kendi içlerinde bir hiyerarşi var. Bu anlamıyla da KCK için çizdikleri ‘Paralel yapılanma’ şeması ile örtüşüyorlar. Hani belediye başkanlarının temizlik görevlilerinden talimat aldıkları iddiasını ortaya atmışlardı, bizler de üzerinde durmuştuk o iddianın. İşte böyle, imamların emniyet müdürlerinin, hâkimlerin üzerinde olduğu bir yapılanma.

3) Hiç hazzetmedikleri Masonlar’la ise gizli örgütlenme açısından benziyorlar. Sivil toplum ayağı, sempatizan olan işadamları biliniyor ama esas kilit noktalardaki karar vericiler bilinmiyor. Kim nerenin sorumlusu, yapı içinde görevlendirme nasıl gibi noktalar karanlık.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız...

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir