taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3338
6.09125
1221.4505
93616.45
209.498

NASA Dünya'nın yıldırım haritasını hazırladı

NASA, iki uydusu tarafından 15 yıl boyunca elde edilen verileri bir araya getirerek Dünya'nın yıldırım haritasını hazırladı.

05.04.2015 - 16:26..

NASA

NASA, 1998-2013 yılları arasında Tropical Rainfall Measuring Mission  ve OrbView-1/Microlab uydularıyla yıldırım düşme yoğunluğunu ölçtü. Ortaya çıkarılan haritaya göre, en çok yıldırım düşmesi Ekvator bölgesinde yaşanıyor. Karalara düşen yıldırım oranı ise okyanusları geride bırakıyor.

SONUÇLAR SICAKLIKLARLA ORANTILI

NASA Dünya Gözlemevi sayfasında verilen bilgiye göre, elde edilen sonuçlar bölgelerin sıcaklıklarıyla doğru orantılı. Karalar, güneş ışınlarını daha fazla emdiği için sudan daha hızlı ısınıyor. Daha fazla ısı atmosferik dengelerde daha fazla bozulmaya yol açıyor ve yıldırımların meydana geldiği fırtına çeşitleri oluşuyor.

NASA Dünya'nın yıldırım haritasını hazırladı

EN FAZLA YILDIRIM VENEZUELA VE DEMOKRATİK KONGO'DA

Dünya üzerinde en fazla yıldırım düşmesine sahne olan iki yerden biri, Venezuela'da yer alan Maracaibo Gölü. And Dağları'nı saran ısı, nem ve rüzgar, göl ve civarında çok güçlü fırtınalara, dolayısıyla yıldırımlara neden oluyor. Aynı oranda yıldırım çarpmasına tanık olan ikinci yer ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğu bölgeleri.

Reuters'da yer alan bilgiye göre, Maracaibo Gölü'nde her yıl 300 civarında gök gürültülü fırtına yaşanıyor. Gölün bulunduğu alandaki her kilometreye, yılda 250 yıldırım düşüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)