taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7692
6.3545
1464.21
104828.18
271.565
50536.78

NATO'dan AB'ye Türkiye mesajı

Genel Sekreter Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğinin sağlanmasında Türkiye'nin kilit öneme sahip olduğunu söyledi.

AA | 07.11.2019 - 20:13..
Whatsapp ile paylaş
NATO'dan AB'ye Türkiye mesajı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Berlin'de Körber Vakfı'nda yaptığı konuşmada, güvenlik politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği'nin askeri olarak Avrupa'yı tek başına koruyamayacağını vurgulayan Stoltenberg, NATO'nun önemine dikkati çekti.

"TÜRKİYE OLMASA AVRUPA KENDİNİ KORUYAMAZ"

Stoltenberg, "Norveç, ABD, Kanada ve İngiltere ile güneyde Türkiye, Avrupa'yı güvende tutmak için kilit öneme sahip ülkeler. Türkiye özellikle Avrupa'yı koruyan en önemli faktörlerden." ifadesini kullandı.

İttifak üyesi ülkelerden, savunma harcamalarını NATO'nun talep ettiği düzeye getirmelerini isteyen Stoltenberg, Almanya'nın savunma harcamalarını ABD'ye iyilik olsun diye değil, aksine kendi güvenliğini sağlama noktasında artırması gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE'Yİ 2. SAVUNUŞU

Stoltenberg, pazar günü Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada da Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek gerektiğini belirtmiş, "DEAŞ'a karşı mücadelede ve sözde hilafetin fiziksel olarak yıkılmasında Türkiye kararlı bir şekilde katkıda bulundu. Hiçbir müttefik Türkiye kadar Suriyeli sığınmacı almadı. Türkiye 3.6 milyon Suriyeliyi aldı ve hiçbir NATO ülkesi Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı." ifadelerini kullanmıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir