taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Nepalli depremzede idrarını içerek hayatta kaldı

Nepal'deki deprem sonrası 82 saat otelin enkazı altında mahsur kalan Rishi Khanal'ın idrarını içerek hayatta kaldığı ortaya çıktı.

Ajanslar |
Whatsapp ile paylaş

Nepalli depremzede idrarını içerek hayatta kaldı

nepalli-depremzede

Nepalli ve Fransız kurtarma ekipleri uzun ve zor çalışmalar sonrası 28 yaşındaki Khanal'i dün gece geç saatlerde enkaz altından çıkardı.

Dalgın halde ve enkazın tozu toprağı içinde sedyeyle çıkarılan Rishi Khanal, bacağından yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Doktorlar Khanal'ın hayatta kalabilmesinin büyük şans olduğunu söyledi.

"ÖLECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORDUM"

Amerikan Associated Press haber ajansına yaşadıklarını anlatan Khanal, "Başta biraz umutluydum ama kurtarılmadan bir gün önce umudumu kaybettim. Tırnaklarım bembeyaz kesildi, dudaklarım çatladı. Kimsenin beni kurtarmaya gelmeyeceğinden emindim. Öleceğimi düşünüyordum" dedi.

Ölülerle çevrili halde ve çok kötü bir koku arasında mahsur kalan Khanal, buna rağmen etrafındaki enkaza vurmaya devam etti.

Sonunda bir Fransız kurtarma ekibi enkaz altından gelen yardım çağrısını fark etti.

İDRARINI İÇEREK HAYATTA KALDI

Rishi Khanal, enkaz altında çalışmaya devam eden cep telefonuyla günlerce ve umarsızca kayınbiraderi Purna Ram Bhattarai'yi aradı ve yardım istedi. Ama yaşadığı panik yüzünden Perşembe gününden beri kalmakta olduğu otelin adını unutmuştu.

Bhattarai Fransız haber ajansı AFP'ye olayı anlatırken, Rishi Khanal'ın bacağını enkaz altında kıpırdatamadığını ve bulunduğu noktadan öteye hareket edemediğini söyledi.

Bhattarai, "Duvarların birden yıkılmaya başladığını ve bir şey yapamadığını söyledi. O kadar susamış ki, kendi idrarını içmekten başka çaresi kalmamış" dedi ve ekledi:

"İnanmayacaksınız ama depremden iki gün sonra bile telefonla ulaşabiliyorduk kendisine. Sonra telefon kesildi. Her yeri aradık, hastaneleri, morgları kontrol ettik. Onu bulmaktan umudumuzu kesmiştik. Talihi sayesinde kurtuldu. İkinci kez hayatını sürme şansı verildi ona adeta. Başka herkes öldü çünkü. Bulduğumuzda bilinci yerindeydi."

Körfez ülkelerinde iş arayan diğer binlerce yoksul Nepalli genç gibi, Khanal da, bir KFC şubesinde işe başlamak üzere Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentine gidecekti.

20 BÖLGEDE ZAMANA KARŞI YARIŞ

Uluslararası kurtarma ekipleri özel koku alan köpeklerle, bina enkazları altında canlı kalmış olabilecek insanları bulabilmek için zamana karşı yarış veriyor. Fransız kurtarma ekibinden Pascal Montant AFP'ye yaptığı açıklamada "Felaket bölgesindeki şartlat çok çetin. Hem çok büyük hasar var hem de yağmur yağıyor" dedi.

Depremden etkilenenlere yardım ulaştırılamadığı eleştirilerine cevap veren Nepal Ulusal Felaket Yönetimi Başkanı ise BBC'ye yaptığı açıklamada, ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ama felaketin 20 bölgeyi kapsayan çok geniş bir alana yayıldığını ve yardım taleplerinin çok yoğun olduğunu kaydetti.

Deprem, 2006'da sona eren 10 yıllık iç savaşın etkilerinin hâlâ sürdüğü Nepal'in ekonomisine büyük bir darbe vurdu. Yıkılan binaların onarılmasının maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir