taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Netanyahu: ABD ile derin anlaşmazlıklarımız var

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Kongresi'ne hitap etmek üzere önümüzdeki ay Washington'a yapmayı planladığı geziye yönelik konuştu.


Whatsapp ile paylaş

Netanyahu: ABD ile derin anlaşmazlıklarımız var

Netanyahu: ABD ile derin anlaşmazlıklarımız var

Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, "Başkan Barack Obama'ya meydan  okumak için değil, ülkemin ayakta kalabilmesini etkileyen konularda sesimi  yükseltme sorumluluğum olduğu için ABD'yi ziyaret edeceğim" yorumunu yaptı.

ABD Kongresi'ne hitap edecek olmasını, "Kongre'nin İran ile yapılacak  nükleer anlaşmada önemli bir rol üstlenme" ihtimaline bağlayan Netanyahu, İran'a yapılan nükleer anlaşma teklifiyle ilgili ABD yönetimi ile derin bir anlaşmazlık içerisinde olduklarını belirtti.

"İRAN'IN NÜKLEER PROJESİ, İSRAİL'İN VARLIĞINI TEHDİT EDİYOR"

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya (5+1) tarafından  sunulan teklifin, İsrail'in "varlığını tehdit etme" konusunda İran'a imkan sunacağını savunan Netanyahu, "Bu rejim, kendisini İsrail'in yok edilmesine adadığını açıkça ilan etti. Anlaşma teklifi İran'a kısa sürede nükleer silaha sahip olma imkanı sunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

"OBAMA İLE ŞAHSİ BİR PROBLEMİM YOK"

"Obama ile şahsi probleminin olmadığını" belirten Netanyahu,  "Obama'nın İsrail için birçok alanda yaptıklarından son derece memnun olduğunu" kaydetti.

İsrail ile ABD'nin ilişkilerinin "partiler üstü" olduğunu ifade eden Netanyahu, geçmiş yıllardaki ABD yönetimleriyle yaşanan birçok anlaşmazlığa rağmen iki ülke ilişkilerinin daha da güçlendiğini vurguladı.

İSRAİL VE ABD'DE NETANYAHU'YA TEPKİLER

Netanyahu'ya, ABD Kongresi'ne hitap etmek üzere Washington'a yapmayı  planladığı ziyareti iptal etmesi yönünde İsrail ve ABD'den çağrılar ise gelmeye  devam ediyor.

Ziyaretin, İsrail'de 17 Mart'ta yapılacak erken seçimleri etkilemeye  yönelik olduğunu savunan taraflar, Netanyahu'nun, oylarını arttırma umuduyla  ziyareti planladığını savunuyor.

ABD yönetimi ziyareti, basına açıklanmasından hemen önce öğrenmesi  nedeniyle, protokol kurallarının çiğnenmesi olarak görüyor. ABD Başkanı Obama,  İsrail'de genel seçimlerin yaklaşması nedeniyle Netanyahu ile görüşmeyeceğini  açıklamıştı.

ABD'de yabancı liderlerin Kongre'de hitap etmesine yönelik davetler  genellikle Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı ile istişare ediliyor. Ancak  Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Netanyahu'yu davet ederken Beyaz  Saray'a danışmadığını belirtmişti.

Netanyahu, daha önce Temmuz 1996 ve Mayıs 2011'de ABD Kongresi'nin  ortak oturumlarına hitap etmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir