taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9352
6.5484
1492.88
94592.65
284.908
49187.1

New York Times Meydanı’nda neler var

Yanıp sönen neon ışıklar, dev dijital reklam panoları, parlak Broadway sokağı, kostümlü karakterler ve müzisyenler… İnsan merak etmeden duramıyor bu meydanı.

Özel İçerik | 08.02.2019 - 09:05..
Whatsapp ile paylaş
New York Times Meydanı’nda neler var

Selen KALDIRIM/ [email protected]

Batı 42'den, Batı 47'inci caddeye uzanan, Broadway ve Seventh Avenue bölgeleriyle kesişen Times Meydanı her zaman merak verici, renkli ve uyanık. Herhangi biri 'Times Square' alışverişinde saatler geçirebilir; insanlar bütün gün reklam panolarını izler, fotoğraf çekerler. Kaos ve koşuşturmadır New York'u New York yapan. Bugün Hollywood yıldızlarının cirit attığı yerin, 1904'ten önce nasıl bir bataklık olduğunu tahmin edemezsin.

TİMES SQUARE'İN KİRLİ GEÇMİŞİ: FUHUŞ, CİNAYET, GASP NE ARARSAN...

1904 Yılından önce Longacre Meydanı olarak bilinen Times Square 70'lerde, 80'lerde ve 90'larda erotik dükkânlar ve yaygın suçlarla dolu bir yerdi. Uyuşturucu desen var, çete desen var, hırsızlık, gasp, fuhuş ne kadar pislik varsa Times Square'de bulabilirdin. Bugünse Manhattan’ın paraya para demeyen en zengin bölgesi. Birçok Amerikan ulusal firması başta yayıncılık alanında faaliyet gösteren bir gurup şirket, merkezlerini bu bölgeye taşımışlar.

New York Times Meydanı’nda neler var

NEREDEN NEREYE...

1984'e kadar, Times Meydanı'ndaki tek bir blokta yılda 2 bin 300 suç işleniyordu; bunlardan 460'ı cinayet ve tecavüz gibi ağır suçlardı. Yıllar boyunca, bölgenin itibarı ne olursa olsun, Times Square her zaman Manhattan şehir merkezinin önemli bir parçasıydı ve çoğu zaman büyük etkinliklerin odak noktası olmayı başardı. Bakınız Yıl başı gecesi. Nereden nereye...

New York Times Meydanı’nda neler var

TİYATRO BÖLGESİ

Bugün Broadway olarak bildiğimiz en ünlü kısım ise 42'inci caddede. Adeta bir tiyatro gezegeni desek yanlış olmaz; bir müzikale katılman fena olmaz. Times Meydanı, 1900'lerin başlarından beri New York Tiyatro Bölgesi'nin merkezi olmuş. eski Loews Mayfair Tiyatrosu gibi, görkemli tiyatroların kalıntılarını hala görebileceğiniz birkaç yer var.

Times Square, kısmen dış mekân sanat galerisi ve bir eğlence mekânı. İlginç kostümleriyle çeşitli şovlar yapıp seni de işin içine katarlar. Sokak müzisyenleri gerek tek başına, gerek grubuyla sokakta çalar, oynarlar.

New York Times Meydanı’nda neler var

Saat 23: 57'den gece yarısına kadar her gece, Times Meydanı'ndaki devasa reklam panolarının senkronize edildiği dünyanın en büyük dijital sanat sergisine tanıklık edebilirsin.

New York Times Meydanı’nda neler var

HER IRKTAN, HER ÜLKEDEN BİR TURİSTİ VAR

Times Square, insanların gündelik hayatını izlemek için en iyi yerlerden biri. Meydandan günde 350.000’e yakın kişinin geçtiği düşünülüyor. Bir kafeye oturup gelen gideni izlemeye bayılırsın. Burası öyle bir nokta ki, dünyanın her milletinden insana rastlarsın. İstiklal Caddesi gibi Hintlisi de Arap'ı da, Türk'ü de, Korelisi de orada. Times Square'in merkezinde oturup çevreyi izlemek, yemek yemek veya sadece Times Meydanı'nın canlandırıcı enerjisini almak için de bir yer düşünmüşler: Duffy Meydanı'na git.

New York Times Meydanı’nda neler var

ÇIPLAK KOVBOY’U BULUN

Times Meydanı’nın vazgeçilmez şovmeni Çıplak Kovboy’u her daim caddede görmen mümkün. Bayanlar ve Baylar, Çıplak Kovboy'la tanışın! Yağmur, karla karışık yağmur veya kar, onu hemen hemen her zaman aynı yerde bulabilirsiniz, şarkı söyleyip turistlerle fotoğraf çeker. Genellikle 7. Ave ve Broadway'in kesişme noktasında duruyor.

New York Times Meydanı’nda neler var

KLİŞE OLDU AMA MADAME TUSSAUDS MÜZESİ VAR

42nd Street’in güneyinde Madam Tussaud’s Wax Museum (Balmumu Heykel Sergisi) bulunuyor. Ünlü müzisyenlerin ve sanatçıların 200'den fazla balmumu figürü bu müzede sergilenmekte. Artık her ülkeye bir Tussauds müzesi açma modası başlamış olsa da, New York'takini görmeni isterim.

New York Times Meydanı’nda neler var

BİRAZ TURİST TUZAĞI OLDUĞU DOĞRU

Pahalı. Evet; kimi restoran ve kafeler yerli müşteriyi görünce neredeyse dükkana sokmak istemiyor. Sadece turistin ekmeğini bekleyen, yüksek fiyatlar veren onlarca işletme var. Her ne kadar aşırı kalabalık olsa da, yerel halk tarafından sık sık turist tuzağı olarak görülse de, Times Square'in büyüleyici bir yer olduğu gerçek. Enerjisi sürekli artan bu bölge en kaliteli mağazalardan, sadece Broadway'de yer alan prodüksiyonlara ve ikonik televizyon stüdyolarına kadar her noktasıyla tüm yıl boyunca ziyaretçilerin akın akın geldiği bir bölge.

New York Times Meydanı’nda neler var

Times Square meydanı öylesine parlak bir şekilde aydınlatılmış ki uzaydan görülebiliyor.

New York Times Meydanı’nda neler var

Buz pateni pistinin önünde veya dev ışıklı reklam panolarının önünde yanıp sönen ışıklarıyla fotoğraf çekin.

New York Times Meydanı’nda neler var

HARD ROCK CAFE

Soho'da alışveriş yapın ve öğle yemeği yiyin. Meşhur Hard Rock Cafe'yi ziyaret edin.  West 57th Street’te, New York'un merkezinde ve Times Meydanı'nın kalbinde yer alan Hard Rock Cafe New York, lezzetli yiyecek ve içeceklerin yanı sıra etkileyici bir müzik koleksiyonuyla dikkat çekiyor. Beatles, Led Zeplin, Nirvana, Billy Joel ve Elvis Presley gibi efsanelerden paha biçilemez eserler çalıyor.

New York Times Meydanı’nda neler var

SİMİT SARAYI OLMAZ MI

New York, hayal edebileceğin her mutfaktan sınırsız sayıda inanılmaz restorana ev sahipliği yapıyor. Küçük Hindistan'da bir Hint restoranı seçebilirsin mesela. Hot Dog yiyebilir, hatta yabancılık çekmek istemiyorsan meydanın ortasında duran Simit Sarayı'na bile gidebilirsin.

New York Times Meydanı’nda neler var

New York’un ikonik restoranlarından Balthazar, Soho’nun göbeğinde konumlanmış bir Fransız. Geleneksel bistro tarzında hizmet veren bu restoran şehrin önemli bir fenomeni.

New York Times Meydanı’nda neler var

Greenwich Village'daki Bleecker Caddesi'nden yürü; caddeye yerleşen İtalyan dükkânlarında lezzetli pizzaların, pirinç toplarının ve kantonun tadına bakmalısın.,

''DÜNYANIN KALBİ'' DİYORLAR

Times Meydanı kimi zamanlar ”The Center of the Universe” yanı başka bir ifadeyle ”Evrenin Merkezi” olarak lanse edilirdi. Bazıları da bu bölgeye ”Dünyanın Kalbi” der. Çok da büyük iddialarda bulunmak yanlış olur; son derece gezmesi keyifli demek kafi.

II'inci Dünya Savaşı'nın sonunda New York Times'da çekilen ikonik fotoğrafı hatırladın mı?.. 20'inci yüzyılın en ünlü fotoğraflarından biri olsa gerek.

New York Times Meydanı’nda neler var

ŞEHRİN EN KAPSAMLI METRO DURAĞI DA BURADA

Kentin ana otobüs terminali olan Port Authority de 42nd Street 8th Avenue’da yer alıyor. Taksi kullanmak istemezsen buradan dilediğin gibi diğer bölgelere geçebilirsin.New York’ta bulunan en kapsamlı metro durağı da bu meydanda.

New York Times Meydanı’nda neler var

Adım başı 'I LOVE NEW YORK'' yazısının basılı olduğu tişört ve benzeri hediyelikler satan dükkanlara ve bir de Sturbuckslara rastlayacaksın.

New York Times Meydanı’nda neler var

NEW YORK'A GİDEMİYORSAN, O SANA GELSİN: TIKLA CANLI İZLE

Bu linke tıklayarak New York Times Meydanı'nın çeşitli bölümlerine yerleştirilen kameralardan Manhattan sokaklarında neler olup bittiğini canlı canlı izleyebilirsin.

https://www.earthcam.com/cams/newyork/timessquare/?cam=tstwo_hd

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir