taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8281
6.5441
1272.05
95952.77
238.498

New York Times'taki Abdülhamid haberi

ABD'li Musevi bir ailenin yönettiği New York Times'ın Türkiye için başlattığı karalama kampanyası, Sultan Abdülhamid dönemine dayanıyor.

Ajanslar | 02.06.2015 - 10:01..
Whatsapp ile paylaş
New York Times'taki Abdülhamid haberi

New York Times'taki Abdülhamid haberi

1851'de gazeteci ve politikacı Henry Jarvis Raymond ve bankacı Geroge Jones tarafından New York’ta kurulan New York Times, dünyanın en köklü gazetelerinden biri haline geldi.

NYT'NİN TARİHİ SKANDALLARLA DOLU

Gazetenin sahibi, 1896 yılından bu yana Musevi kökenli Sulzberger Ailesi. 18 farklı yayına da sahip olan ‘The New York Times Company’nin tarihi, 1,5 milyona yaklaşan tirajına rağmen skandallarla dolu.

ABD HÜKÜMETİYLE DAVALIK OLDU

Gazetenin tarihindeki en büyük skandal ise ABD’li bir kamu görevlisi olan L.B. Sullivan ile ilgili 29 Mart 1960'da iftiralarla dolu bir haber yayınlaması oldu. Bu iftiralar dolayısıyla para cezası ödemeye mahkum edilen gazete, 1971’de ‘Pentagon Belgeleri’ yazı dizisi dolayısıyla ABD hükümeti tarafından dava edildi.

ERDOĞAN'A ELEŞTİRİLER

The New York Times, seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hadsiz eleştirilere başlayarak "Türkiye’nin baş basın eleştirmeni" başlıklı bir yazı yayınladı. Gazete "Türkiye’nin liderine göre, New York’tan yapılan eleştiri yayımlanmaya uygun değil" diyerek kışkırtıcı bir rol üstlendi. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra 'Erdoğan’ın gücünü artırmasının Türkiye’yi belirsizliğe sürükleyeceğini’ yazdı.

TÜRKLER TEHDİT ETTİ İDDİASI

2014 Eylül'de akılalmaz bir iddia ortaya atan gazetenin Yayın Yönetmeni Dean Bauet, Türk yetkililerin muhabirlere yönelik tehditler savurduğunu iddia etti. Daha sonra ispata davet edilen Bauet sessizliğe büründü.

ERDOĞAN'I DÜŞMAN GİBİ GÖRÜYOR

Aralık 2014’te de yine Erdoğan’ı hedef tahtasına koyan gazete, Türkiye’de medyaya yönelik operasyonlar yapıldığını ve bunun ‘paranoya siyasetinin bir parçası olduğunu’ iddia etti.

Gazete, Paralel Yapı'ya karşı gerçekleştirilen operasyonların ardından "Erdoğan,  paralel evrende yaşayan despot bir lider imajı çiziyor" hakaretinde bulunmuştu. 23 Mayıs 2015'te 'Türkiye üzerinde kara bulutlar' adlı bir yazı yayımlayan New York Times, şunları yazdı:

"Erdoğan doğruyu söyleyenlere karşı hasmane bir tavır takınıyor gibi. ABD ve NATO müttefikleri onu bu yıkıcı yoldan geri döndürmeye çalışmalı."

İşte gazetenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ifade ettiği Abdülhamid, Menderes ve Özal için yazdığı hakaret ve iftira dolu haber başlıkları ve yazılar:

"ABDÜLHAMİD İMPARATORLUĞU SATTI" DEDİLER

- 19 Aralık 1886: ‘Sultan Abdülhamid komplocuların ve ajanların gölgesinde halkının saygısını kaybetti.' 
- 15 Mart 1892: ‘Sultan Abdülhamid’e karşı planlanan suikast girişimi büyük heyecan yarattı.’ 
- 3 Kasım 1895: ‘İmparatorluğu’ndaki son 20 yıla bakıldığında, Sultan Abdülhamid’in Hristiyan halkından daha büyük bir düşman görmediği açık...’ 
- 20 Kasım 1895: ‘Abdülhamid’in emriyle Harput’a giren Kürt süvarileri Hristiyanları katletti.’ 
- 24 Ocak 1896: ‘Abdülhamid İmparatorluğu Rus Çarına sattı.’

Ayrıca gazete sözde Ermeni Soykırımı konusunda Abdülhamid’i karalayan yüzlerce haber yaptı.

MENDERES'E KARŞI DARBEYİ KIŞKIRTTILAR

- 19 Nisan 1953: ‘Türkiye’nin ekonomisi zora girdi. Bu Başbakan Adnan Menderes tarafından yalanlansa da mevcut ekonomisinin kötü sonuçları para piyasalarında görülmeye başlandı.’
- 15 Aralık 1953: ‘Türk siyasi partisi tacize uğradı. Meclis, Menderes’e muhalif olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin mallarına el konulmasını onayladı.’ 
- 25 Nisan 1960: 'Bu ay İnönü’nün mitinglerini ordu yardımıyla durdurması karşısında durumu protesto eden askerler tutuklandı. Atatürk’ün devriminden bu yana ilk kez ordu içinde siyasi muhalefet olduğu göz önünde tutulmalı. Liberalleşme sayesinde Menderes seçimleri kazandı.'

ÖZAL İÇİN HUYSUZ, KAN DAVALARI GÜDEN YAKIŞTIRMASI

- 12 Haziran 1985: 'Türkiye’de bir polis devleti yaratabilme korkusu yarattığını söylediler.'
- 15 Mayıs 1988: ' "Türkler Özal’ın referandumunu reddetti" başlıklı haberde istifa kampanyası başlatmıştı.' 
- 9 Mart 1991: ‘Türkiye’de yeni bir hanedanlık mı? Eğer öyleyse yönetilemez bir hanedanlık…’ Özal ve eşi Osmanlıların modern bir versiyonu... 
- 1993 yılında Özal’ın ölüm haberini ise ‘Turgut Özal (66), Ankara’da vefat etti; Türkiye’nin kavgacı Cumhurbaşkanı’ Haberde Özal için ‘Gözlüklü, huysuz, hiddetli, iç işlerinde kişisel kan davalarını güden" gibi hakaretlerde bulunulmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan New York Times’a haddini bileceksin İZLE

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir