taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0612
6.7743
1285.11
87435.3
250.514

Niğde'de bir hayvansever her kış doğaya yem bırakıyor

Kış aylarında yemek bulmakta zorlanan hayvanlar için Ümit Kaya, 15 yıldır her hafta doğaya yem bırakarak, yaban hayvanlarının karnını doyuruyor.

AA | 02.01.2019 - 11:43..
Whatsapp ile paylaş

Niğde'de hayvansever Ümit Kaya, kış aylarında kar altında yiyecek bulmakta zorlanan yabani hayvanlar için 15 yıldır, her hafta doğaya yem bırakıyor.

YABAN HAYVANLARININ KARNINI DOYURMAK İÇİN ÇABA SARFEDİYOR

Doğa sporlarıyla uğraşan ve hayvan sevgisiyle büyüyen 46 yaşındaki Kaya, kış aylarında özellikle yaban hayvanlarının karnını doyurmak için çaba gösteriyor.

Niğde'de bir hayvansever her kış doğaya yem bırakıyor

150 KİLOMETRE YOL KATEDİYOR

Fırsat buldukça, 15 yıldır her hafta yaklaşık 150 kilometre yol katederek; imkanı ölçüsünde aldığı, hayırseverlerin de yardımıyla fırınlardan topladığı ekmekleri ve hububatçılardan temin ettiği yemleri, dağlarda hayvanların ulaşabileceği yerlere bırakıyor.

Kaya, yerleşim yerlerinin uzağındaki kedi ve köpekler, yol kenarlarında kuşlar ve dağlarda kurt, tilki gibi yabani hayvanlar için yem bırakarak, örnek davranış sergiliyor.

Niğde'de bir hayvansever her kış doğaya yem bırakıyor

15 YILDIR YEM DAĞITIYOR

Sanayide otomotiv tamiri üzerine dükkanı bulunan Kaya, 15 yıldır özellikle kış aylarında hayvanlara yem dağıttığını söyledi.

Genellikle kurt, tilki ve kuşlara, şehir merkezine yakın yerlerde de köpek ve kedilere yem bıraktığını belirten Kaya, "Fırsat buldukça her hafta sonu yem dağıtıyorum. Fırınlardan topladığım ekmekleri, pazardan aldığım yemleri hayvanlara veriyorum. Dağlara geldiğimde yabani hayvanlara yemi bırakıyorum. Onlarla fazla haşır neşir olmuyoruz çünkü onların doğası gereği yabani kalması gerekiyor. Ağaç diplerinde kuşlara, açık alanda kurtlara, tilkilere bırakıyoruz." ifadelerini kullandı.

Niğde'de bir hayvansever her kış doğaya yem bırakıyor

"HAYVANLARIN DA İNSANLAR GİBİ YAŞAMAYA HAKKI VAR"

Bazı insanların hayvanlara kötü davrandığını, bunu yapmamaları gerektiğini dile getiren Kaya, hayvanların da insanlar gibi bu dünyada yaşam hakkı olduğuna işaret etti.

Ailelerin çocuklarına hayvan, doğa ve ağaç sevgisini aşılamaları gerektiğini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

"Benim vereceğim mesaj, aileler çocuklara bu işleri öğretsin. İmkanları oldukça sokaklara yem, yazın pencerelerinin önüne su bıraksınlar. Hayvanların bunlara ihtiyacı var. Bazen hayvanlarla karşılaştığımızda onların gerçekten acıktığını görüyoruz.

Niğde'de bir hayvansever her kış doğaya yem bırakıyor


"KIŞIN HAYVANLARIN YEMEK BULMASI ZOR"

Kışın hayvanların yem bulması gerçekten çok zor. Genelde hayvanlar, yem bulmak için köylere ya da şehirlere iniyor. Köylüler de yabani hayvan olduğu için zarar verebiliyor. Bilinçli olsunlar, yapmasınlar. Köyün dışına yem bırakabilirler, bu şekilde de köye gelmezler. Hayvanların isteme şansı yok, markete gidip de alışveriş yapma durumu yok, insanların bunu düşünmesi gerekiyor.

Kendilerini onların yerine koyup, doğada nasıl yaşanır diye düşünmeleri gerekiyor. Evlerine giderken bir ekmek fazla alıp dışarıya bıraksınlar, kuşlar, kediler, köpekler yesin. İnsanlar duyarlı olsun."

Niğde'de bir hayvansever her kış doğaya yem bırakıyor


Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir