taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5966
Euro
7.2569
Altın
1616.83
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.707
Bitcoin
42484.5
fuzulev

Nihal Bengisu Karaca: Tacizde kadın beyanı esastır

Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, başörtülü kadına taciz iddiaları üzerine çıkan video hakkında yazdı. Karaca, "Kadın beyanı esastır" dedi.


Whatsapp ile paylaş
Nihal Bengisu Karaca: Tacizde kadın beyanı esastır

Nihal Bengisu Karaca: Tacizde kadın beyanı esastır

Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, Gezi olayları sırasında başörtülü olduğu için Kabataş'ta saldırıya uğradığını iddia eden kadının videosu hakkında yazdı. 

BAŞÖRTÜLÜ KADININ GÖRÜNTÜLERİ ÇIKMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Kanal D haber tarafından yayınlanan görüntüler, saldırıya uğradığını söyleyen kadın tarafından yalanlanmış "Görüntülerin tamamı yayınlanmamış" şeklinde eleştirilmişti. 

"SADECE TAYTLI KADINLARDA MI BEYAN ESASTIR?"

Ortaya çıkan görüntülerin ardından medyada gözlerin çevrildiği bir isim de Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca idi. Karaca, daha önce görüntüleri izlediğine dair bir beyanı olmadığını belirterek "Bu tür olaylarda kadının beyanı esastır. Taytlı kadın tacize uğradım deyince mi geçerlidir bu kural" şeklinde yazdı. 

İşte Karaca'nın yazısındaki o bölüm;

"Şunu sormak istiyorum: İyi misiniz? Kadına karşı şiddet, taciz vb. gibi iddialarda kadının beyanı esastır ilkesinin benimsenmesi Türkiye'deki kadın hareketinin önemli bir başarısıdır. Bu prensip illa da "Taytlı kadın tacize uğradım dedi, yetkililer ciddiye almadı" olaylarında mı hatırlanır, geri kalan durumlarda geçersiz midir? Olaylar sırasında istanbul genelinde birçok semtten sözlü taciz ve sataşma haberleri geliyordu, o şartlarda "Saldırıya uğradım" diyen bir kadının beyanını esas almaktan ve konunun peşine düşüp aileyle görüşmekten daha doğal ne olabilirdi?" 

Nihal Bengisu Karaca: Tacizde kadın beyanı esastır

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir